Gündem Cevad Zarif Türkiye'de: Erdoğan'a rapor sunacağımID:42763
Yayınlanma:
17 Nis 19

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a Esad'la ilgili rapor sunacağını söyledi.

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, Türkiye'ye önemli bir ziyarette bulundu.

İran Dışişleri Bakanı Zarif, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Dışişleri Konutu'ndaki görüşmesinin ardından ortak basın toplantısında soruları yanıtladı.

Türkiye ziyareti öncesi Beşar Esad'la görüştüğünü belirten İran Dışişleri Bakanı Zarif, Suriye ile ilgili Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a rapor sunacağını açıkladı.

Konuya dair açıklama yapan İran Dışişleri Baknı Cevad Zarif, şu şeklide konuştu:

"Ben Suriye'de Beşşar Esed ile çok uzun bir görüşme yaptım. Bu konuşmanın bir raporunu Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a sunacağım."

Türkiye ve Rusya'nın Suriye üzerindeki ortak çabalarına devam edeceğini de söyleyen İran Dışişleri Bakanı Zarif, siyasi süreci ilerletecek adımlar atmaya devam edeceklerini açıkladı.

Suriye'deki son durumlara ilişkin açıklama yapan Zarif, şu şeklide konuştu:

"Suriye'deki siyasi süreci ilerletme ve anayasa komisyonunun kurulması konusunda, oradaki insanların da çektiklerini dindirme adına Türkiye ve Rusya ile çabalarımıza devam edeceğiz. İlk olarak yerinden edilmiş insanların tekrar kendi evlerine, kendi vatanlarına dönmesi için çabalarımıza devam edeceğiz. İkincisi de tarafların karşılıklı olarak hapistekilerin iadesini ve cesetleri teslim etmesini sağlayacağız."

ZARİF KIZILAY'A TEŞEKKÜR ETTİ

İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, İran'da yaşanan sel felaketinden ötürü Türkiye'nin yardım göndermesine de teşekkür etti.

İran'daki sel felaketine Türkiye'nin yardım göndermesine teşekkür eden Zarif, şu açıklamayı yaptı:

"Türk Kızılaya, Türk halkına ve Türkiye devletine bu acıyı bizimle paylaştıkları ve bize yardım ettikleri için çok teşekkür ediyorum."

"ABD'NİN MÜNAFIKÇA POLİTİKASI"

İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, ABD'nin İran'a karşı uyguladığı yaptırımlara da değindi.

ABD'nin İran'a karşı uyguladığı yaptırımları münafıklık olarak değerlendiren Zarif, şu açıklamayı yaptı:

"Belki herkes için ilginç olacak ancak geçen yıl İran'ın diğer ülkelerle ekonomik ilişkileri ciddi şekilde azaldı fakat ABD'nin İran'a ihracatı devam etti. Bu da ABD'nin münafıkça politikasının göstergesidir. Bizim ABD'li şirketlerle ticaret konusunda herhangi bir sorunumuz yok. ABD'ye bizim diğer ülkelerle ticari ilişkilerimizi etkilemesine izin vermeyiz. Türkiye ile ekonomik ilişkilerin devam etmesi için Instex gibi farklı yöntemler ve mekanizmalar bulunmaktadır."