Ortadoğu Saddam'a kimyasal gazı kim sattı?ID:42781
Yayınlanma:
18 Nis 19

Hollanda vatandaşı Franz Von Anderland’ın Irak’ın devrik diktatörü Saddam Hüseyin’e kimyasal silah sattığını ortaya çıkaran gazeteci Arnold Karskens Kürdistan Bölgesi’ne gelerek kimyasal saldırı kurbanlarının mezarlarını ziyaret etti.

K24’e konuşan savaş muhabiri Arnold Karskens, kendisiyle aynı ülkenin vatandaşı olan Franz Von Anderland’ın kimyasal silah maddelerini sattığıyla ilgili belgeleri Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne teslim ettiğini söyledi.

Saddam rejiminin Kürtlere yönelik ağır silahlarla çok büyük savaş suçu işlediğini kaydeden Karskens, Uluslararası Ceza Mahkemesi’nin Saddam rejimine kimyasal silahların satılmasından sorumlu olan tüm şirket ve şahısların yargılanması gerektiğini belirtti.

Dünyadaki bir çok savaş suçlarıyla ilgili belge toplayan Karskens, Saddam rejimine kimyasal silah maddelerini satan Von Anderland’ın 17 sene hapis cezasına çarptırıldığını ifade etti.

Karskens şunları söyledi: “ Ben defalarca Irak’a geldim. İran ile Irak ve Körfez savaşlarını gördüm. Saddam tarafından Kürdistan halkı ve İranlılara karşı kimyasal silah kullanıldığından haberdar oldum. 1991 yılında Reşid Hotel’deydim. Yanında küçük bir radyo olan bir adam gördüm. O zaman o radyo pek bulunmuyordu.

Kendisiyle tanıştım Almanyalı olduğunu söyledi. Ama sonradan Hollandalı olduğunu ve Saddam’a yakın biri olduğunu öğrendim. Hardal gazının üretimi için Saddam Hüseyin’e bir madde satmıştı. Japonya ve ABD’den maddeyi satın almış, Ürdün’den Bağdat’a getirmişti. Sonrasında yaşanan felaketi hepimiz biliyoruz.”