Türkiye 'Cinayet örtbas edilmeye çalışılıyor'ID:42842
Yayınlanma:
20 Nis 19

Rabia Naz Vatan'ın ölümü hakkındaki Adli Tıp Raporu savcılığa iletildi. Rapora göre Rabia Naz'ın ölüm nedeni "yüksekten düşme". Vatan ailesinin avukatı Emel Bodur Kılıç, "Rapordaki, ölümün yüksekten düşmeye bağlı olabileceği yönündeki kabulü asla kabul etmiyorum" dedi. Kılıç, ölümün bir cinayet olduğunu ve cinayetin örtbas edilmeye çalışıldığını öne sürdü.

İstanbul Adli Tıp Kurumu, 12 Nisan 2018’de Giresun’un Eynesil ilçesinde evinin önünde yaralı bulunduktan sonra kaldırıldığı hastanede hayatını kaybeden Rabia Naz Vatan’la ilgili raporunu savcılığa iletti.

Raporda, “Rabia Naz Vatan’ın vücudunda meydana gelen yaralanmaların çatıdan düşmeyle mümkün olduğu” belirtildi.

İstanbul Adli Tıp Kurumu’nun raporunun sonuç bölümünde, “çocuğun ölümünün genel beden travmasına bağlı omur, pelvis ve ekstremite kemik kırıkları ve gelişen komplikasyonlar sonucu meydana gelmiş olduğu” kaydedildi.

‘ADLİ TIP KURUMU’NUN BU KADAR HIZLI YANIT VERMESİ ŞAŞIRTICI’

BBC Türkçe’ye konuşan Vatan ailesinin avukatı Emel Bodur Kılıç, “Rapordaki, ölümün yüksekten düşmeye bağlı olabileceği yönündeki kabulü asla kabul etmiyorum” dedi.

Kılıç, ölümün bir cinayet olduğunu ve cinayetin örtbas edilmeye çalışıldığını öne sürdü.

Vatan ailesinin avukatlarının talebiyle Hacettepe Üniversitesi Adli Tıp Kurumu’ndan daha önce alınan mütalaada, “ölümün araba çarpması nedeniyle meydana gelmiş olabileceği” belirtiliyordu.

Raporun bulguları değerlendirirken olay yeri inceleme raporunu da dikkate almasını eleştiren Kılıç, “Bu dosyada en sıkıntılı yer olay yeri inceleme raporuydu ve olay yeri inceleme ekipleriydi. Olay yeri inceleme polisleri hakkında soruşturma başlatıldığını tüm kamuoyu bilmekte” dedi.

Olay yeri inceleme raporunda, “Olayın intihar mı yoksa kaza mı olduğu belirlenemedi” deniyordu.

Bu raporda ayrıca, Rabia Naz Vatan’ın çantasında bulunan bir kitapta intihar ile ilgili bölümlerin “ataşla tutturduğu” kaydediliyordu.

Baba Şaban Vatan ise BBC Türkçe’ye verdiği röportajda, “Kızım ataş kullanmaz. Kitap ayracı kullanır” demişti.

Avukat Kılıç, daha önce yaptığı açıklamada ayrıca, görgü tanıklarının Rabia Naz Vatan’ın kayıp okul çantası evin çatısında bulunduğunda, olay yeri inceleme polislerinin çantanın yerini değiştirerek fotoğraf çektiğini de kaydetmiş ve bunun “delillerin değiştirilmesine ilişkin bir suç” olduğunu söylemişti.

Baba Şaban Vatan, Adli Tıp raporuna ilişkin Twitter’da paylaşımlarda bulundu. Raporun değiştirildiğini öne süren Vatan, “Trabzon Adli Tıp raporundaki sol ayakta açık yarada atar damar kopmasını neden düzenlemenizden çıkardınız . Göbekteki çiziği düzenlemenizde neden çıkardınız,” diye yazdı.

 

Prof.dr ıbrahim uzun / doç .dr.Bülent şam / uz. Dr . Ali ulvi çalık . Rabia,Naz,vatan raporu duzenlemişsiniz,. Trabzon adli tip raporundaki sol ayakta açık yarada atar damar kopmasını neden duzenlemenizden çıkardınız . Gobekteki cizigi düzenlemenizde neden cikardiniz .

 

Olay yerinde bir sürtünme , doku , kan ve hiçbir bulgu olmaması sırt üzeri sol ayağın sağ ayağın üzerinde olması . Yani kucakdan bırakılma durumu net haldeyken . Atar damar dan boşalması gereken kan nerede satılmış hocalar . Artik insanlar kime güvenecek

 

Adlitipci benlimiyim . Nasıl rapor detayinda değişiklik yaptınız . Kaç tl ye 11 yaşındaki cocuk cinayeti ortbasina ortaklık ettiniz . Yazıklar olsun . Şimdi nasıl hesap vereceksiniz .

 

‘DOSYANIN YÜKSEK SAĞLIK ŞURASI’NA GÖNDERİLMESİNİ TALEP EDECEĞİZ’

“Olayın cinayet olduğunu ve üstünün kapatılmaya çalışıldığını” öne süren Kılıç, “Bundan sonraki süreçte Ceza Muhakemesi Kanunu kapsamında dosya ile ilgili özel mütalaalar alacağız ve dosyanın tıbbi açıdan değerlendirilmesi için dosyanın Yüksek Sağlık Şurası’na gönderilmesini talep edeceğiz” diye konuştu.

Kılıç, Hakimler ve Savcılar Kurulu’nun (HSK) incelemesine başladığını, ancak yeniden dinlenmesi kararı verilen 60 tanığın dinlenmesine henüz başlanmadığını kaydetti.

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Rabia Naz’ın ölümünün 1. yıldönümünde, baba Şaban Vatan’ın başvurusunun öncelikli olarak değerlendirilmesi için HSK’ya talimat verdiğini, bu doğrultuda HSK’nın inceleme başlattığını açıklamıştı.