ABD Joe Biden başkan adaylığını açıkladıID:43068
Yayınlanma:
26 Nis 19

Eski ABD Başkanı Barack Obama’nın yardımcısı Joe Biden, 2020 seçimlerinde aday olacağını duyurdu.

Biden, 1998 ve 2008 yıllarında başkan olmak için kampanya yürütmüş ancak başarılı olamamıştı.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) eski Başkanı Barack Obama'nın yardımcısı ve Demokrat Parti'nin en kıdemli isimlerinden olan Joe Biden, yaptığı açıklamada 2020 başkanlık seçimi için resmen aday olduğunu açıkladı. 76 yaşındaki Biden, 1998 ve 2008 yıllarında başkan olmak için kampanya yürütmüş ancak başarılı olamamıştı. Biden, Demokrat Parti'nin adayının belirleneceği ön seçimlerde Bernie Sanders, Kamala Harris, Elizabeth Warren gibi kıdemli siyasetçilerle yarışacak.

Biden'ın seçim kampanyasındaki ana temasının "ABD Başkanı Cumhuriyetçi Donald Trump'ı yenebilecek ve partiyi bir araya getirebilecek tek Demokrat adayın kendisi olacağı" kaydedildi.

Kamuoyu yoklamalarında, Demokrat seçmenler arasında en fazla rağbet gören isim olarak dikkat çeken Biden, Monmouth Üniversitesi'nin bugün yayımladığı güncel bir ankete göre Demokrat seçmenler arasında yüzde 27 ile listenin başında. Vermont Senatörü Bernie Sanders ise yüzde 20 ile ikinci sırada geliyor.3 Kasım 2020'de yapılacak 59. başkanlık seçimleri öncesinde Demokrat Partide 20'den fazla isim başkanlık koltuğu için yarışa girerken, Cumhuriyetçilerde mevcut Başkan Trump'ın ikinci dönemi için yarışa girmesi bekleniyor.

Bu arada ABD'de eski Massachusetts Valisi Bill Weld, 2020 Başkanlık seçimlerine Cumhuriyetçi Partiden aday olacağını açıkladı. Weld, ABD Başkanı Donald Trump'a kendi partisinden rakip olan ilk Cumhuriyetçi aday oldu.

CNN televizyonuna açıklama yapan 73 yaşındaki Weld, Trump'ın 2020'de tekrar seçilmesi ve 6 yıl daha Beyaz Saray'da kalmasının ''siyasi bir trajedi'' olacağını söyledi.

ABD'nin geleceğinden endişe duyduğunu belirten Weld, ''Başkanlık yarışına katılmasam kendimden utanırdım.'' dedi.