Yemen Sanders'ten, Pompeo'nun Yemen savaşındaki aldatmacalarına eleştiriID:43234
Yayınlanma:
01 May 19

Amerikalı bağımsız senatör, Amerikan Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'nun aldatıcı siyasetlerini eleştirerek, "Amerikan halkını kandırmak yeter, Yemen savaşında Suudi rejimine desteklemekten sakınmak gerek'' dedi.

Muhabirimizin verdiği habere göre, Amerikalı senatör ve 2020 başkanlık seçimleri adaylarından Berny Sanders Amerikan Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'nun Beyaz Saray'ın Suudi rejimini destek siyasetlerine yönelik  açıklamalarına yönelik twitter sayfasından yaptığı açıklamada, "Pompeo Yemen savaşı hakkında Amerikan halkını kandırmaktan vazgeçmeli" ifadelerini kullandı.

Sanders ayrıca, Amerika'nın Yemen savaşında Suudi koalisyona sürekli yardımlarının Amerikan Milli güvenliğini zayıflattığını belirtti.

Bilindiği gibi ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo pazartesi günü Beyaz Saray'ın Yemen savaşında Suudi koalisyona destek girişimlerini savundu.

Amerikan kongresi daha önce yayınladığı bildiride, Donald Trump hükümetinden Yemen savaşında Suudi koalisyona desteklerini durdurmasını talep etmiş Trump ise bildiriyi veto etmişti.

Bilindiği gibi Suudi rejiminin mart 2015'ten beri bazı ülkeleri de yanına alarak Yemen aleyhinde başlattığı savaşta bu zamana kadar onbinlerce sivil ölürken onbinlercesi yaralanmış ve milyonlarca Yemenli evini barkını terketmek zorunda kalmıştır. Bu arada Yemen'in baraj, su şebekeleri, hastane, okul, cami, yerleşim yerlerinin kasten hedef alınmasıyla Yemen tam bir harabeye dönüştürülmüştür.