Güney Amerika ABD'den Venezuela'ya askeri harekat, Küba'ye ambargo tehdidiID:43235
Yayınlanma:
01 May 19

ABD Dışişleri Bakanı, Venezuela'da "iktidarda barışçıl geçiş"i tercih ettiğini iddia etmesine karşın, ABD'nin gerekirse askeri seçeneği kullanabileceği tehdidinde bulundu.

ox Business Network televizyon kanalına konuşan Mike Pompeo, Venezuela ile ilgili olarak "Eğer gerekiyorsa, Venezuela'ya askeri harekât mümkün, fakat barışçıl geçişi tercih ederiz" şeklinde bir açıklamada bulundu.

Öte yandan, Venezuela konusunda Küba’yı suçlayan ve ‘askeri operasyonlarını sonlandırmadığı takdirde ambargo uygulayacağını’ söyleyen ABD Başkanı Donald Trump’a, Havana’dan tepki geldi. Dışişleri Bakanı Rodriguez, “Venezuela’da Küba askerleri yok. Ambargo tehdidini reddediyorum” dedi. Rodriguez, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Bolton'a da 'patolojik yalancı' diye seslendi.

Dün ABD tarafından tam teşekkülü desteklenen muhalefet lideri Juan Guaido bir video mesajında Venezuela halkı ve silahlı kuvvetlerini, yasal devlet başkanı Nickolas Maduro'ya karşı silahlı ayaklanmaya çağırdı. Ancak ordu ve halk bu çağrıya karşılık vermedi ve Guaido ve müttefiklerinin "küçük darbe girişimi" etkisizleştirildi./