Filistin Terör rejimi İsrail, Hamas komutanı Hamid Ahmed Abed Kudri'yi şehid etti!ID:43327
Yayınlanma:
05 May 19

Siyonist İsrail, Gazze'deki son hava saldırılarında Hamas komutanı Hamid Ahmed Abed Kudri'yi doğrudan hedef alarak şehid etti.

Hamid Ahmed Abed Kudri işgalci İsrail tarafından İran fonlarını Hamas'a aktarmakla suçlanıyordu.

Reuters haber ajansına konuşan görgü tanıkları, Kudri'nin, aracına düzenlenen hava saldırısı sonucu hayatını kaybettiğini söyledi.

Siyonist İsrail'in 2014 yılından bu yana ilk kez böylesi bir saldırı düzenlediği bildiriliyor.

Bölgede karşılıklı saldırılar artarken, işgalci İsrail ordusu Gazze'de imha edilen bir binanın Hamas'ın istihbarat birimlerine ait olduğunu açıkladı.

Netanyahu'dan orduya 'Saldırıları sürdürün' emri

Terör rejimi İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu bu sabah orduya Gazze'de "geniş çaplı saldırılar" düzenlemeyi sürdürme emri vermişti.

İsrail Başbakanı Binyamin NetanyahuTelif hakkı
Image captionİsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu

Siyonist Netanyahu bugünkü kabine toplantısı öncesi yaptığı açıklamada, "Ordudan, Gazze Şeridi'ndeki terör unsurlarına yönelik saldırılarını sürdürmesini istedim. Orduya ayrıca Gazze Şeridi çevresindeki birliklerin tanklar, toplar ve piyadelerle desteklenmeleri yönünde talimat verdim" demişti.

Pazar günkü saldırılarda 5 Filistinli hayatını kaybederken, İsrail'in güneyindeki Aşkelon kentinde de 3 kişi öldü.

Gazze'den atılan roketler sonucu 58 yaşındaki bir kişinin evinin bahçesinde, iki kişinin ise çalıştıkları fabrikada öldükleri açıklandı.

İsrail medyası son roket saldırıları sonucu biri yaşlı bir kadın olmak üzere 3 kişinin de ağır yaralandığını bildirdi.

Gazze'nin 10 kilometre kuzeyindeki Aşkelon'daki Barzilai Hastanesi ise son 24 saatte 100'dan fazla sivilin tedavi edildiğini duyurdu.

Filistinli yetkililerse, İsrail'in Cuma gününden bu yana sürdürdüğü saldırılarda hayatını kaybedenlerin sayısının 9'a yükseldiğini açıkladı.

Bu kişilerden ikisi 14 aylık bir bebekle annesi.

Filistinli bir kız çocuğu Gazze'de yıkılan bir evin enkazı üzerinde yürüyorTelif hakkı
Image captionFilistinli bir kız çocuğu Gazze'de yıkılan bir evin enkazı üzerinde yürüyor

Hamas ve İsrail Nisan ayı başında Mısır'ın arabuculuğunda ateşkesi kabul etmiş ancak daha sonra Hamas ve diğer bazı Filistinli gruplar İsrail'i ateşkesi ihlal etmekle suçlamıştı.

Son dönemde Mısır ve Birleşmiş Milletler, taraflar arasında daha uzun vadeli bir ateşkesin ilanı için temaslarını sürdürüyordu.

Karşılıklı saldırılar

Bölgede karşılıklı saldırılar artar ve son yıllarda görülmedik düzeye çıkarken, gasıp İsrail Filistinli direnişçilerinin hafta sonunda 600 roket attıklarını, Gazze'de 260 hedefin vurulduğunu söylüyor.

Daha önce en son 2014 yılında İsrail' 3 gencin kaçırılıp öldürülmesi sonucu Gazze'de kara harekatı düzenlemişti.

BM verilerine göre 7 haftada 1462'si sivil 2251 Filistinli hayatını kaybetmişti.

Siyonist İsrail ise Hamas ve diğer bazı Filistinli grupların 4500'den fazla roket saldırısı düzenlediklerini; saldırılar sonucu 6 sivilin, operasyonda da 67 askerin öldüğünü açıklamıştı.