Türkiye Ankara Barosu'ndan karşı komşusu YSK'ya pankartlı mesajID:43518
Yayınlanma:
10 May 19

Ankara’nın Çankaya bölgesinde yer alan Ankara Barosu Genel Eğitim Merkezi’ne asılan bir pankartta, İstanbul seçimlerinin iptaline karar veren YSK’ya ironik bir gönderme yapıldı.

Eğitim merkezi binasının dışına asılan siyah pankarta büyük harflerle “Hukuksuzluğun tam da karşısındayız!” yazıldı.

Ankara Sıhhiye’de bulunan Ankara Barosu binasının dışına ” Hukuksuzluğun tam da karşısındayız” yazılı pankart astı. Ankara Barosu’nun karşısında Yüksek Seçim Kurulu (YSK)’nun yeni binası bulunuyor. 

Ankara Barosu Başkanı Erinç Sağkan bina dışına astıkları pankarta ilişkin Gazete Duvar’a yaptığı açıklamada, “Bizim binamız YSK’nın tam karşısında. Biz siyasi iktidarların, siyasi partilerin, adayların iktidarların söylemleriyle ilgilenmiyoruz. Bizim açımızdan önemli olan ortada bir hukuksuzluk varsa bunun tam da karşısında durmaktır” dedi..

YSK’nın İstanbul seçimlerine ilişkin aldığı kararı “Önceki uygulamalara aykırı ve kamu vicdanına aykırı bir karar” olarak niteleyen Sağkan şunları kaydetti:

“Demokrasi’nin olmazsa olmazı seçim sistemine zarar veren ve insanların sandığa olan güvenini zedeleyen bir karar aldılar. Bu kararla ilgili hukuksuzlukları üç başlık altında topladık. Birincisi sandık kurullarının oluşumuyla ilgili itirazların usulü YSK’nın seçim takviminde belirleniyor. 2 Mart 2019’a kadar itiraz yapılmadığı takdirde olağanüstü itiraz ve tam kanunsuzluk itirazının yapılamayacağı çok açık olarak düzenlemelerde var. Yine YSK’nın yerleşik kararlarına göre de sandık kurulunun başkan ve üyelerinin görevlerini kötüye kullanması halinde bu seçim iptaline neden olmaz ilgililerin cezai sorumluluğuna başvurulur deniyor. Sandık kurulu oluşumunda varsa bir usulsüzlük bunun faturasını kurulların oluşumundaki sürece dahil olmayan adaylara ya da oy veren milyonlara çıkarmak seçme ve seçilme hakkının gasp edilmesidir.

Ayı zarfın içerisinde dört oy kullanıldığı halde bunun birinin geçersiz olmasının hukuken izahı yok. 7 asıl 4 üyesi bulunan kurulun 11 üyeyle toplanması da açıkça Anayasa’ya aykırı. Tüm bu usulsüzlükler göz önünde alındığında verilen kararın Anayasa’ya, yasaya ve YSK’nın önceki uygulamalarına aykırı olarak verildiği inancındayız. Biz de Ankara Barosu olarak avukatlık kanunun 95’inci maddesinin bizlere verdiği yetki uyarınca hukuksuzluğun tam da karşısında olduğumuzu biraz da ironi içererek YSK’nın tam da karşısındaki binamızdan vatandaşlarımızla paylaşmak istedik.”