Güney Amerika Rusya'dan ABD'nin Venezuela siyasetlerine tepkiID:43535
Yayınlanma:
10 May 19

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ABD ile Venezüella’ya yönelik bir pazarlık ve anlaşma olmayacağını söyledi.

Sputnik’e konuşan Lavrov, ABD ile Venezüella’ya yönelik bir pazarlık ve anlaşma olmayacağını belirterek, “Anlaşmaları genellikle (ABD Başkanı Donald) Trump hazırlıyor” dedi.

Diğer yandan Moskova’nın Venezüella’daki askeri uzman sayısını arttırma planı olup olmadığına ilişkin bir soruyu cevaplayan Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Yuriy Borisov da, böyle bir şeyi hiç düşünmediklerini ekledi.

Lavrov gelecek hafta ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ile bu ayki ikinci görüşmesini gerçekleştirecek. İlki 6 Mayıs’ta Finlandiya’da gerçekleşen görüşmenin ikincisi 14 Mayıs’ta Soçi’de yapılacak.

Bu arada Venezuela'da ABD'nin desteğindeki kendini sözde cumhurbaşkanı ilan eden Juan Guaido, takipçilerini yarın yine tüm ülkede sokağa çağırdı.Kendini geçici devlet başkanı ilan eden Ulusal Meclis (AN) Başkanı Guaido, başkent Caracas’ta 30 Nisan’da bir grup askerle giriştiği kalkışma denemesine katıldığı için gözaltına alınan AN Birinci Başkan Yardımcısı Edgar Zambrano için tüm ülkede protesto eylemleri düzenleyeceklerini duyurdu.

Guaido, Venezuela hükümetinin 27 Nisan itibariyle resmen ayrıldığı Amerikan Devletleri Örgütünce (OAS) AN temsilcisi olarak Gustavo Tarre Briceno’yu bu bağlamda aradığını ve durumun OAS’de acilen ele alınmasını istediğini aktardı.ABD Dışişleri Bakanlığı da bu gelişme üzerine sosyal medya hesabından yaptığı açıklama ile Zambrano'nun gözaltına alınmasına tepki göstermiş, serbest bırakılmaması halinde Venezuela hükümetine karşılık vereceklerini duyurmuştu.