Yemen BM'den Yemen'le ilgili açıklama:10 milyon insan açlıkla karşı karşıyaID:43537
Yayınlanma:
10 May 19

Dünyanın en feci insanlık felaketlerinden birinin yaşandığı Yemen’de, nüfusun yaklaşık dörtte üçüne tekabül eden 22 milyon insan, acil insani yardım ve korumaya muhtaç.

Birleşmiş Milletler, her 10 dakikada 5 yaş altı bir çocuk önlenebilir bir ölüme kurban gittiğini ifade ediyor. BM İnsan Hakları Ofisi’nin 2017 yılındaki açıklamasına göre, en az 10 bin insan can verdi.
Yemen’deki savaş üç yılı geride bırakırken, ülkede yaşanan felaketi yansıtan fotoğraflar vicdanları sızlatıyor.
Yemen, 30 milyon civarındaki nüfusuyla dünyanın en fakir ülkeleri arasında. Savaşın ağırlığını da yüklenen Yemen; açlık, kolera, çatışmalar ve hava saldırıları sonucunda bedelini sivillerin ödediği insanlık dramına sahne oluyor.

Birleşmiş Milletler (BM), Yemen'in Hudeyde kentinde tonlarca unun bulunduğu kritik öneme sahip Kızıldeniz değirmeni tahıl depolarına dün ateş açıldığını bildirdi.

BM Dünya Gıda Programı (WFP) Sözcüsü Herve Verhoosel, BM Cenevre Ofisi'nde düzenlenen basın toplantısında, çatışmalar nedeniyle aylar sonra ulaşılabilen değirmene dün sabah ateş açıldığını belirtti.

Depolarda sayım yapıldığını ve çalışan kimsenin yaralanmadığını aktaran Verhoosel, ateş açılan tahıl depolarındaki olası hasarı tespit etmeye çalıştıklarını ifade etti.

Gıda depolarına yapılan kasti saldırıların kabul edilemeyeceğini vurgulayan Verhoosel, milyonlarca Yemenlinin gıda sıkıntısı yaşamaya devam ettiğini anımsattı.

Yemenli taraflar, BM himayesinde İsveç'in başkenti Stockholm'de 6-13 Aralık 2018'de gerçekleştirilen istişare toplantılarında esir değişimi, Hudeyde'de ateşkes, limanlar ve Taiz ile ilgili anlaşma imzalamıştı.