İran Ruhani: Teslim olmak İranlıların din ve kültürüyle uyuşmazID:43569
Yayınlanma:
12 May 19

"Düşmanların İran'a yönelik baskıları tam bir savaştır"

İran cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, dün gece yaptığı açıklamada, düşmanların İran aleyhinde iktisadi ve siyasi baskılarına temasla, İran milletinin hiç bir zaman baskılara teslim olmadığını ve olmayacağını söyledi.

İran cumhurbaşkanı Ruhani, teslim olmanın İran milletinin din ve kültürüyle uyuşmadığını belirterek, İran halkının zorbalık ve saldırılar karşısında hiç bir zaman boyun eğmediğini ve eğmeyeceğini kaydetti ve 'İranlılar iradeleriyle Amerikayı yenecektir' dedi.

Amerika, 8 mayıs 2018 tarihinde nükleer anlaşmadan çekilmenin ardından  İran'a çok yönlü yaptırımları yürürlüğe geçirdi ve böylece açıkça İran halkını hedef aldı.

İslam inkılabı rehberi Ayetullah Seyyid Ali Hamenei 9 ocak tarihinde Kum halkından binlerce kişiyi kabulünde yaptığı konuşmada, ''Amerikalılar sevinçle İran aleyhindeki yaptırımların tarihte eşi benzeri olmadığını bildiriyorlar ama İran milleti de  bu alanda Allah'ın izniyle  tarihte eşi görülmemiş bir şekilde onları yenilgiye uğratacaktır' dedi.

İran İslam Cumhuriyeti'nin bölgede Amerika, siyonistler ve Arabistan üçlüsünün oyunlarını bozmada etkili rol oynaması düşmanların İran'a olan öfkelerinin artmasına neden oluyor.

Düşmanların İran'a yönelik baskıları tam bir savaştır

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, düşmanlarının ülkesine yönelik siyasi ve ekonomik baskılarını "devrim tarihinde benzeri görülmemiş tam bir savaş" olarak nitelendirdi.
 
Başkent Tahran'da siyasi aktivistlerle bir araya gelen Ruhani, ABD'nin ülkesine yönelik yaptırımlarıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.
Bugün karşı karşıya kaldıkları şartların 1980-1988 yıllarındaki İran-Irak savaşından daha iyi ya da daha kötü olmadığını belirten Ruhani, "Savaş zamanında ithalat, ihracat, petrol satışı ve bankacılık konularında sorunumuz yoktu. Yaptırımlar sadece silah alımıyla ilgiliydi" dedi.
 
Ruhani, ABD'nin İran'a yönelik yaptırımlarının çok etkili olduğunu dile getirerek böyle süreçlerde tüm organların birlik içinde hareket etmesini istedi. Ruhani, "Düşmanların İran'a yönelik siyasi ve ekonomik baskıları, devrim tarihinde benzeri görülmemiş tam bir savaştır. Düşmanın bankacılık alanında getirdiği kısıtlamalar petrol, petrokimya, çelik ve tarım ürünlerinin satışı üzerinde de etkili oluyor" değerlendirmesinde bulundu.
 
'CUMHURBAŞKANININ GÜCÜ VE YETKİSİ ORANINDA HÜKÜMETTEN TALEPTE BULUNULMALIDIR'
 
Yaptırımlar karşısında teslim olmayacaklarına ancak buna bir çözüm yolu bulunması gerektiğine dikkati çeken Ruhani, hükümetin sahip olduğu inisiyatif ve yetkilerle ilgili şunları kaydetti:
 
"Hükümete bir soru sorulduğunda ya da bir talepte bulunulduğunda konunun diğer tarafı da değerlendirilmelidir. Soru sorulan konularla ilgili hükümetin ne kadar yetkiye sahip olduğuna bakılmalıdır. Mesela eğer dış siyaset, kültür ya da internet ile ilgili hükümete bir soru yöneltilecek veya bir talepte bulunulacaksa hükümetin bu alanlarda ne kadar inisiyatif sahibi olduğunu da görmemiz gerekiyor. Cumhurbaşkanının gücü ve yetkisi oranında hükümetten talepte bulunulmalıdır".
 
Ruhani, halkın ekonomik sorunları olduğunu ancak problemin sadece ekonomik olmadığını ve meselenin tüm yönleriyle ele alınması gerektiğini vurgulayarak, ülkedeki sorunların aşılması için toplantıya katılan siyasi aktivistlerden destek istedi.
 
İRAN'IN NÜKLEER ANLAŞMADAKİ TAAHHÜTLERİNİ KISMEN DURDURMA KARARI
 
İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, çarşamba günü yaptığı açıklamada, nükleer anlaşmanın taraflarına petrol ve bankacılıkla ilgili yükümlülüklerini yerine getirmeleri için 60 gün süre tanımıştı. Ruhani, aksi halde uranyum zenginleştirme seviyesini artırmak da dahil nükleer faaliyetlerini yeniden başlatacağını duyurmuştu.