Filistin Filistin: Eurovision Şarkı Yarışması durdurulsunID:43576
Yayınlanma:
12 May 19

Filistin yönetimi dışişleri bakanlığı Avrupa programları birliğinden, işgal altında 2019 Eurovision Şarkı Yarışması yayınlanmasının durdurulmasını istedi.

Filistin dışişleri bakanlığı, Filistinlilerin haklarına destek ve uluslararası kanunlara saygılı olmak için  sözkonusu müzik yarışmalarının Avrupa  yayınlar birliği tarafından durdurulmasını istedi.

Filistin dışişleri bakanlığı, bu gibi programların  işgalin güçlenmesi ve İsrail'in ırkçı siyasetlerinin üstünün örtülmesine yardım ettiği kaydedildi.

Sözkonusu bakanlık bu gibi programların yayınlanmasının  siyonist rejimin gayri meşru siyasetlerinin desteklenmesi manasına geleceğine işaret edildi.

Bu arada İngiltere'nin başkenti Londra'da Filistin yanlısı sivil toplum örgütleri, Nekbe'nin (Büyük Felaket) 71. yılı için yürüdü.

Filistin Dayanışma Kampanyası ile Savaşı Durdur Koalisyonunun başını çektiği çok sayıda sivil toplum örgütünün Londra’da gerçekleştirdiği yürüyüşe binlerce gösterici katıldı.

Filistinli aktivist Ahed Tamimi’nin de yer aldığı yürüyüş öncesinde göstericiler, İngiliz kamu yayın kuruluşu BBC’nin önünde toplandı.

Nekbe'nin 71. yılı öncesinde gerçekleştirilen yürüyüşe katılan göstericilerden Allison Pierce, yaptığı açıklamada, "Bence bu bir cinayet, bir soykırım. İnsanlık dışı bir trajedi. Buraya Filistinliler için geldim. Filistinliler de bir millet ve ülkelerini geri almaları gerekiyor." diye konuştu.

Filistinliler, 14 Mayıs 1948'de İsrail'in işgal ettiği Filistin topraklarında bağımsızlığını ilan etmesi ve Filistinlilerin zorunlu göçe tabi tutulması nedeniyle 15 Mayıs'ı "Nekbe (Büyük Felaket)" olarak anıyor. Batı Şeria ve Doğu Kudüs 1967'den bu yana İsrail işgali altında bulunuyor.