İran Trump'ın müzakere teklifine ret: Askeri girişime cüret edemeyeceklerID:43583
Yayınlanma:
12 May 19

ABD'nin İran'a yönelik askeri tehditlerine sert yanıt geldi. Boyun eğmeyeceklerini söyleyen Yedullah Cevani, 'İran'ın zafer için direnmekten başka bir yolu yok' dedi. Bölgeye uçak gemisi USS Abraham Lincoln'ü gönderen ABD ise, Ortadoğu'ya Patriot füze sistemleri de konuşlandıracağını açıkladı

İran Devrim Muhafızları Ordusu Komutanı Siyasi Yardımcısı Yedullah Cevani, ABD ile müzakere olmayacağını söyledi.

Yedullah%20Cevani
Yedullah Cevani

Tesnim Haber Ajansı'na konuşan Cevani, ABD Başkanı Donald Trump'un 'askeri çatışma ihtimalini göz ardı etmemek koşuluyla Tahran'la müzakere' teklifine yanıt verdi. İran'ın ABD'ye güvenmediğini belirten Cevani, "ABD ile bir müzakere olmayacak ve Amerikalılar İran'a yönelik askeri bir girişime cüret edemeyecek" dedi.

ABD'nin nükleer anlaşmadan çekilmesinden sonra uyguladığı yaptırım ve baskılarla İran'da iç karışıklık çıkarmayı düşündüğünü dile getiren İranlı komutan, "Trump'un ekibi geçen yıl İran'da karışıklık çıkacağını İran'ın da bu çöküşten kurtulmak için baskı altında müzakereye boyun eğeceğini sanıyordu ancak böyle olmadı" ifadelerini kullandı. ABD'li yöneticilerin İran'a yönelik savaş tehditlerine de yanıt veren Cevani, şöyle konuştu:

 

"Bir taraftan Devrim Muhafızları'nı terör örgütleri listesine aldılar diğer taraftan bölgeye uçak gemisi sevk ettiler ve bir nevi savaş edebiyatına başladılar. Savaş edebiyatını yaptırımlarla birleştirince İran halkının korkacağını ve yöneticilerin müzakereye boyun eğeceğini sanıyorlar. Halkımızın 40 yıllık tecrübesi, yöneticilerimizin tedbiri ve Devrim Rehberi'nin (İran lideri Ayetullah Ali Hamaney) stratejisi, İran'ın zafer için direnmekten başka bir yolu olmadığını açıkça ortaya koymuştur."

 

'BENİ ARASINLAR...'

ABD Başkanı Trump, Beyaz Saray'da düzenlenen bir etkinlikte yaptığı konuşmada, nükleer anlaşmadan ayrılmalarından sonra İran ekonomisinin oldukça kötüleştiğini belirterek şöyle konuşmuştu: "Yapmaları gereken şey şu: Beni arasınlar, oturup konuşalım ve adil bir anlaşma yapalım. Nükleer silaha sahip olmalarını istemiyoruz; istediğimiz çok bir şey değil. Bu, onları yeniden iyi bir pozisyona getirebilir. İran'a zarar vermek istemiyoruz."

TRUMP'IN NUMARASI İLETİLDİ

Beyaz Saray, Tahran'ın Trump'a doğrudan ulaşabilmesi için bir telefon numarası iletti. ABD'nin CNN televizyonuna bilgi veren diplomatik kaynağına göre, Beyaz Saray, İranlı liderlerin doğrudan Trump'u arayabilecekleri bir telefon numarasını perşembe günü İsviçreli yetkililerle paylaştı. İranlıların Beyaz Saray'ın bu beklenmedik girişimine karşılık kayıtsız kalma ihtimalinin yüksek olduğunu söyleyen diplomatik kaynak, İranlılar özel olarak talep etmediği müddetçe İsviçre'nin numarayı İran'a iletmeyebileceğini dile getirdi.

PATRİOT GÖNDERDİLER

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), İran'la artan gerilimi gerekçe göstererek Ortadoğu'ya "USS Arlington" amfibi savaş gemisini ve bir Patriot hava savunma bataryasını sevk ettiğini açıkladı.

Pentagon'dan yapılan yazılı açıklamada, "Savunma Bakan Vekili (Patrick Shanahan), ABD Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Komutanlığı'nın haftabaşında talep ettiği ek askeri güç talebinin bir parçası olarak, komutanlığın görev bölgesine USS Arlington (LPD-24) gemisi ve bir Patriot bataryasının gönderilmesini onayladı" ifadelerine yer verildi. Söz konusu unsurların, İran'ın ABD'ye ait bazı hedeflere saldırmayı planladığı iddiaları üzerine bölgeye gönderilen 'USS Abraham Lincoln' Uçak Gemisi Taarruz Grubu ile Bombardıman Görev Gücüne katılacağı belirtildi. Açıklamada, "Savunma Bakanlığı İran rejimi, ordusu ve destekledikleri güçlerin faaliyetlerini yakından izlemektedir" denildi.

ABD, hafta başında İran'ı hedef göstererek, USS Abraham Lincoln uçak gemisi ile dört nükleer kapasiteli B-52 bombardıman uçağından oluşan bir görev grubunu Körfez bölgesine sevk etmişti.

USS Abraham Lincoln Perşembe günü Süveyş Kanalı'ndan geçmiş ve ABD Donanması da Twitter hesabından uçak gemisinin fotoğraflarını paylaşmıştı. Bölgeye B-52 bombardıman uçakları ve F-15 savaş uçakları da gönderildiği haberi, ABD basınına yansımıştı. Patriot füze sistemlerinin konuşlandırılması adımı, bu askeri hamlelerin ardından geldi. Reuters haber ajansına konuşan ve ismini vermeyen ABD'li yetkili, bölgeye kaç adet Patriot bataryası konuşlandırılacağı konusunda ayrıntı paylaşmadı. Raytheon tarafından üretilen Patriot füze savunma sistemi, gelen füzeleri etkisiz hale getirmek üzere tasarlanmış bir sistem. Reuters'in haberine göre Pentagon, bölgedeki mevcut Patriot bataryalarını kısa bir süre önce çekmişti, ancak şimdi tekrar konuşlandırmaya karar verdi. Geçen yıl yetkililer, Patriotların bölgeden çekilmesini ABD ordusunun küresel ölçekteki askeri varlıklarının yeniden düzenlenmesi kapsamında olduğunu açıklamıştı.