Ekonomi 'Seçim ortamına dönmek büyük kayıp'ID:43584
Yayınlanma:
12 May 19

Yeniden seçim ortamına dönmek Türkiye için büyük bir kayıp olduğunu belirten TÜRKONFED Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Turan, 'Ne yaparsak yapalım; kapıları açan anahtar hukukun üstünlüğüdür. 23 Haziran’da yenilenecek İstanbul seçimlerinde hepimize büyük bir sorumluluk düşmektedir' dedi.

Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) ve İstanbul Politikalar Merkezi (İPM), yerel kalkınma yerel yönetimler ilişkisine dikkat çektiği ikinci raporunu açıkladı. Raporun, Kent-Bölge: Yerel Yönetimde Yeni Dinamikler Raporu’nun Adana ve Mersin illerine yönelik sonuçlarını kamuoyuna bir toplantı ile duyuruldu. Çukurova Sanayici ve İş İnsanları Federasyonu (Çukurova SİFED) desteği ve Mersin Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (MESİAD) ev sahipliğinde düzenlenen toplantının açılış konuşmasını TÜRKONFED Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Turan yaptı.

İYİ BİR SINAV VERMEDİK

21. Yüzyıl dünyasının pek çok açıdan “kentlerin dünyası” olacağını söyleyen Orhan Turan, “Ülkelerin yanı sıra kentlerin, bölgelerin, sektörlerin ve işletmelerin, bu yeni dijital sistemde ortaya koyduğu performans; potansiyelleri ölçüsünde yerelden ulusala, ulusaldan küresele uzanan katma değer zincirinin de en önemli halkası haline geldi” dedi.

İstanbul yerel seçimlerinin sonuçlandırılmasında “demokratik meşruiyet ve uluslararası demokratik standartlar” açısından maalesef iyi bir sınav verilmediğini kaydeden Orhan Turan, “31 Mart’tan bu yana seçim sistemine ve seçim süreci ile en yüksek yargı organlarının kararlarına dahi kamuoyunda oluşan güvensizlik, seçilen ve seçilecek yöneticilerin de uluslararası itibarını olumsuz etkileme riski doğurmuştur” ifadelerini kullandı.

‘İHTİYACIMIZ SEÇİM DEĞİL’

“Yeniden seçim ortamına dönmek Türkiye için büyük bir kayıptır” diyen Orhan Turan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Ne yaparsak yapalım; kapıları açan anahtar hukukun üstünlüğüdür. 23 Haziran’da yenilenecek İstanbul seçimlerinde hepimize büyük bir sorumluluk düşmektedir. İhtiyacımız olan seçim değil, demokratik reformlarından güç alan, uluslararası itibarı yüksek, süreçleri şeffaf, yatırımcıların güven duyduğu, sürdürülebilir büyüme için katma değerli üretim ve katma değerli ihracatı odağına almış, sanayi ile büyüyen bir Türkiye’dir.”

Diğer yandan toplantıda Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, ÇUKUROVA SİFED Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Sönmez ve MESİAD Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Enginde birer konuşma yaptı.