Avrupa Mogherini: INSTEX ile ilk işlem gelecek haftalarda yapılacaktırID:43649
Yayınlanma:
14 May 19

AB Dış Politika Başkanı Federika Mogherini, Avrupa’nın Kapsamlı Ortak Eylem Planının (KOEP) uygulanmasına tam olarak bağlı olduğuna vurgu yaparak, INDTEX ile ilk işlemin gelecek haftalarda yapılacağını söyledi.

AB Dışişleri Bakanları toplantısı sonrası açıklamada bulunan Mogherini, ABD Dışişleri Bakanının ani ziyareti ile ilgili, ‘’Biz AB olarak her zaman görüşmeler ve diplomatik işbirliğinden yanayız. Biz müzakereleri destekliyoruz. Her zaman konuşmak, konuşmamaktan daha iyidir, özellikle gerginlikler olduğunda. ‘’ dedi.

Mogherini, ‘’Pompeo bugün açık bir şekilde sadece benim tarafımdan değil, Avrupa Dışişleri Bakanları tarafından bizim hassas şartlarda olduğumuzu duydu. Bu hassas dönemde en uygun tepki olayın askeri çatışmaya varmaması için sabırlı davranmak. ‘’ dedi.

İran’ın KOEP çerçevesindeki taahhütlerine bağlı kalmasını isteyen Mogherini, AB’nin KOEP’e bağlı olduğunu söyledi.

Mogherini ayrıca İngiltere, Almanya ve Fransa Dışişleri Bakanları ile INSTEX’in operasyonel hale getirmesi ve ilk işlemin gelecek haftalarda yapılması için istişarelerde bulunduklarını söyledi.

Fransa, Almanya ve İngiltere’nin katkısıyla İran’la ticaret için oluşturulan özel INSTEX mali mekanizmaya işaret eden Fransa dışişleri bakanı, bu ödeme mekanizması sayesinde İran’la ticaret yapmak isteyen AB şirketlerine kolaylıklar sağlanacağını ifade etti.

Avrupa Birliği, ABD yaptırımlarına rağmen İran ile ticari ilişkilerini geliştirme konusunda kararlı. Almanya, Fransa ve İngiltere, ABD'nin İran yaptırımlarını bertaraf etmeyi hedefleyen ve INSTEX olarak bilinen özel ticari mekanizmayı nihayet kurdu. Böylece AB, ABD Doları kullanmadan İran ile doğrudan ticaret yapabilecek. 

INSTEX kurumu Fransa'da tescil edildi ve bir Alman bankacı Per Fischer tarafından yönetilecek. Şirkete ortak olan Almanya, Fransa ve İngiltere gelecekte diğer Avrupa Birliği ülkelerinin de bu projeye katılmasını ümit ediyor.

İran İslam Cumhuriyeti 18 mayıs 2019 tarihinde, nükleer anlaşmada bazı taahhütlerini KOEP çerçevesinde durdururken, başta Avrupa olmak üzere nükleer anlaşma taraflarına bankacılık ve petrol dahil  nükleer anlaşmadaki tüm taahhütlerini yerine getirmeleri için karşı tarafa 60 günlük süre tanıdı.