Ortadoğu El-Füceyre patlamalarının çeşitli boyutlarıID:43683
Yayınlanma:
15 May 19

12 mayıs günü BAE’nin el-Füceyre limanında dev patlamaların meydana geldiği ve 7 ila 10 petrol tankerinin yandığı haberi medya çevrelerine yansıdı.

BAE’inde liman kenti el-Füceyre’de yaşanan patlama olayı birkaç açıdan ele alınabilir.

1-    Bu patlamalar BAE için büyük bir şok sayılır. Bu yüzden  BAE yetkilileri önce olayı gizleyerek el-Füceyre limanında her türlü olayı tekzip ettiler. Fakat olayın geniş çapta haber çevrelerinde yer alınca Abu Dabi yetkilileri olayı doğrulamak zorunda kaldılar. Arabistan enerji bakanı Halid el-Falah da olayda Arabistan’a ait iki gemide önemli oranda hasar meydana geldiğini duyurdu.

2-    Yaşanan patlama olayı BAE’nin savunma ve güvenlik alandaki zafiyetini ve eksikliğini gösteriyor zira şimdiye kadar olayın nasıl yaşandığı bile açıklığa kavuşmamıştır.

3-    Gerçi Suudi Arabistan ve BAE yetkilileri bu olaydan bölgede direniş eksenini sorumlu tutmaya çalışarak direniş eksenine darbe vurmak ve de siyasi ve güvenlik yankılarını azalarak olaydan nemalanmaya çalışacaklar, fakat bu tarz suçlamalar kesinlikle gündem saptırmaktan başka bir şey değildir. Görünüşe göre yaşanan patlamalar, BAE’nin bölgesel siyasetleri ve özellikle terörizme destek vermek ve Yemen savaşına karşı ortaklık etmesine yönelik bir dış yansımadır. Aslında bu olay BAE ve Suudi Arabistan’ın terörist yetiştirme ve terörizm düşüncesini yayma çalışmalarının bir sonucu olabilir fakat bu sefer terörizmin ateşi onların bizzat kendi evlerinde yangına sebep oldu.

4-    Dünyaca tanınan Arap yazarı ve siyaset yorumcusu Abdulbari Atvan bu bağlamda kaleme aldığı yorumunda, “el-Füceyre patlamalarının muhtemelen bölgede uyuyan çekirdekler veya İsrail güçleri tarafından ve Fars Körfezi’nde bulanık sudan avlamak hedefi ile yapıldığını, zira bu olayın bir askeri çatışmanın başlangıcı olabileceğini” belirtti.

Bu bağlamda Atvan cumartesi günü Amerika denizcilik kurumun uyarısına işaretle “cumartesi günü Amerika denizcilik kurumu muhtemelen İran’ın Amerikan ticari gemilerini bu cümleden petrol tankerlerini hedef alabileceği konusunda uyarıda bulunduğunu” yazdı.
Bu arada Bahreyn merkezli 5. Filonun Komutan vekili Amiral Jim Malloy da Amerikan güçlerinin teyakkuzda olduğunu duyurdu.
Aslında olaydan önce yapılan açıklamalar ve olayla ilgili yapılan bu yorumlar, direnişe karşı uzlaşma akımına balı gizli çekirdekler veya Siyonist rejim piyonlarının, daha önceden yapılan planlar doğrultusunda ve kasten el-Füceyre patlamalarını gerçekleştirerek, olayla ilgili geniş çaplı karalama kampanyalarla İran ve direniş ekseni oyuncularını patlamadan sorumlu tutarak Amerika güçlerini bölgede İran’a veya direniş eksenine karşı bir savaşa katılmaya teşvik etmeye çalıştıklarını gösteriyor. 

Bu olayların geçen hafta siyonist rejimin Gazze şeridine yönelik savaşın sadece 4 gün sürdüğü ve koran rejimin ateşkesi kabul etmesinden sonra yaşanması ise dikkat çekici.

5-    Bölgede her zaman gerginlikten kaçınan ve güvenliğin sağlanması için çalışan İran İslam cumhuriyeti BAE liman kenti el-Füceyre’de yaşanan patlama olayını kınamakla şartlar ne olursa olsun Batı Asya bölgesinde istikrar ve güvenliğin sağlanmasını istediğini gözler önüne serdi. Bu bağlamda dışişleri bakanlığı sözcüsü seyit Abbas Musevi ise Umman denizinde yaşanan olayların endişe verici olduğunu ve olaydan esef duyduğunu belirterek, olayın çeşitli boyutlarının açıklanmasını istedi. 

Bu olayların deniz güvenliği üzerindeki olumsuz etkisine değinen Musevi’nin, bölgenin güvenliğini zedelemek isteyen kötü niyetlilerin komploları konusunda uyarıda bulunmasını bu bağlamda değerlendirmek gerekir.