Suriye Kimyasal saldırı yine yalan çıktıID:43689
Yayınlanma:
15 May 19

Suriye’nin Duma şehrinde kimyasal silah kullanıldığı iddiaları yalan çıktı. Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü'nün, mühendislerin raporunu gizledikleri ortaya çıktı. Bağımsız uzmanların hazırladığı rapor, Suriye’de Esad yönetiminin havadan Duma’ya kimyasal bombalar attığı iddiasını çürüttü.

Suriye’nin Duma şehrinde kimyasal silah kullanıldığı iddiaları yalan çıktı. Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü (OPCW)’nün, mühendislerin raporunu gizledikleri ortaya çıktı.

Bağımsız akademisyenler, gazeteciler ve uzmanlardan oluşan Suriye Propaganda ve Medya Çalışma Grubu (Members of Working Group on Syria, Propaganda and Media) tarafından hazırlanan rapor Suriye’de Esad yönetiminin havadan Duma’ya kimyasal bombalar attığı iddiasını çürüttü. Paul McKeigue, David Miller, Piers Robinson tarafından hazırlanan raporda, Duma’da bulunan iki silindirin havadan atılmadığı, bulundukları yerlerin üzerindeki deliklerin bu silindirlerin girmesine uygun olmadığı, muhtemelen dışarıdan getirilip oraya konulduğu ifade edildi. Bu durumun olayı inceleyen OPCW teknik ekibinden mühendislerin raporlarında da yer aldığı, ancak gizlendiği vurgulanan raporda, iddiaların düzmece olduğu ifade edildi.

‘FRANSA, İNGİLTERE VE ABD MANüPLE EDİYOR’

Raporun sonuç bölümünde özetle şu görüşlere yer verildi: “4 nolu lokasyon yerinde yapılan analizler, (klorin gazı) ihtiva eden silindirin çerçevesi ve valfları ile birlikte (uçaktan atılarak deldiği belirtilen) deliğe sığmadığını teyit etmektedir. 2 nolu lokasyonun daha matematiksel ve bilgisayar asimilasyonu ile yapıldığı ve dolayısıyla daha komplike olduğu, beton zeminin silindiri (uçaktan atılana bir silindir) tutamayacağı... (saptanmıştır). Eğer nervürlü beton tutmuş olsa silindirin parçalarının burada kalmış olması gerekirdi. Ayrıca bu iki lokasyon ve silindirlerin resim ve video görüntülerde bunların uçaktan atıldığına ilişkin görüntü ve iz taşımadığını göstermektedir. OPCW çok iyi uzmanların çalıştığı bir örgüt olmakla birlikte bazı çalışmaları Fransa, İngiltere ve ABD tarafından manüpile edilmektedir. Acil, radikal bir şekilde reforme edilmelidir.”

‘35 KİŞİ BAŞKA YERDE ÖLDÜRÜLMÜŞ OLABİLİR’

Duma’da Nisan 2018’de meydana gelen olayda 35 kişi ölmüştü. Ölen kişilerin neden öldüğü konusunda kesin bir bulgu saptanamazken söz konusu kişilerin başka yerde öldürülüp cesetlerinin olay bölgesine taşındığı, bu işlerden de Beyaz Kasklılar’ın sorumlu olduğuna ilişkin iddialar da bulunuyor.

ABD, Esad yönetimine karşı dünyanın diğer ülkelerini de harekete geçirebilmek için sürekli kimyasal silah kullanıldığı iddiasını gündeme getiriyor. Bölge uzmanları ABD’nin Irak işgalinde de aynı propaganda yöntemi kullandığını, işgal sonrasında bir gram bile kimyasal silah bulunamadığını hatırlatıyorlar.