Suriye ABD terörist grupları finanse etmek için Suriye petrolünü çalıyorID:43724
Yayınlanma:
16 May 19

Farklı nedenlerden dolayı yurtiçinde veya yurtdışına tehcir edilen Suriyelilerin evlerine dönmelerini temin etme amacı ile kurulan Suriye ve Rusya koordinasyon heyetleri, ABD’nin on binlerce sivilin kurtarılmasını engellemeye devam ettiğini belirtti.

SANA haber ajansına göre, Koordinasyon komiteleri dün yayınladıkları ortak bildiride; Homs İlinin güneydoğusu Tenf bölgesinde bulunan ABD güçleri ve onlara bağlı kiralık terörist grupların Rükban kampında on binlerce sivili tutsak tuttuklarını ifade etti. Bildiride, ABD güçlerinin kampa herhangi bir insani yardımın girişini engellemeye devam ettiklerine dikkat çekildi. Aynı zamanda kamptan çıkmak isteyen sivillerin de engellendiklerinin ifade edildiği bildiride,  kampta facia düzeyinde kötü insani durumların yaşandığının altı çizildi.

İki komite bildirilerinde şu ana dek yoğun çaba ve girişimlere rağmen ancak Rükban Kampında bulunan sivillerin çeyreğinin tahliye edildiklerine vurgu yapıldı. Tahliye edilen vatandaşların güvenli bölgelere aktarıldıklarına dikkat çekilen bildiride; aynı zamanda barınak dahil tüm gereksinimlerinin temin edildiği de kaydedildi.

Bildiride, ABD güçlerinin Suriye petrolünü çaldığı ve böylece terörist grupları finanse edip desteklemede kullandığına vurgu yapıldı. ABD güçlerinin maşası olan terörist grupların da petrolü gasp edip Suriye dışında satmalarına da yardım ettiğine dikkat çekilen bildiride  bunun radikal terör örgütlere önemli bir finans kaynağı teşkil ettiğinin altı çizildi.