Ekonomi Ticaret Bakanı Pekcan: ABD ile ikili ticarette tüm engellerin kalkmasını istiyoruzID:43741
Yayınlanma:
17 May 19

"ABD'nin vergi indirimi olumlu"

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan,  "ABD'nin vergi indirimi olumlu ancak ikili ticarette tüm engellerin kalkmasını istiyoruz. Önemli bir ticaret ortağımız olan ABD ile ticaret hacmimizi artırmaya yönelik çalışmalarımızı kararlılıkla sürdürmeye devam edeceğiz" dedi. ABD Başkanı Donald Trump, ülkesinin Türkiye'den yaptığı çelik ithalatına uyguladığı yüzde 50 oranındaki gümrük vergisinin yüzde 25'e indirildiğini açıklamıştı.

Twitter hesabından bir açıklama yapan Pekcan, "Türkiye olarak dün olduğu gibi bugün de küresel ticarette adil, sürdürülebilir ve kural bazlı bir sistemden yanayız. ABD’nin Türkiye’den yapılan çelik ithalatında vergileri yüzde 50’den yüzde 25’e indirmesi olumlu ancak beklentimiz ikili ticaretin önündeki tüm engellerin kaldırılmasıdır. Ayrıca, Türkiye’nin Genelleştirilmiş Tercihler Sisteminden (GTS) çıkarılması kararı, iki ülke hükümetleri tarafından ilan edilen 75 milyar dolar ticaret hacmi hedefi ile çelişmektedir. ABD ile ikili ticaretin önüne konulan engeller sadece Türk firmalarını değil ABD firmalarını da etkilemektedir. Önemli bir ticaret ortağımız olan ABD ile ticaret hacmimizi artırmaya yönelik çalışmalarımızı kararlılıkla sürdürmeye devam edeceğiz" ifadelerini kullandı. 

Bakan Pekcan, Türkiye'nin, ABD'nin bazı ülkelere kısmen vergi muafiyeti sağlayan GTS programından çıkarılmasına dair bir açıklamada bulunmadı. Söz konusu Amerikan programı, Türkiye dâhil 120 ülkeden binlerce ürünün vergi muafiyetiyle ABD'ye girişini mümkün kılıyordu.