Alıntı Yazılar "Devlet ile Öcalan arasında bir kapı aralanıyor"ID:43756
Yayınlanma:
17 May 19

İstanbul seçimini kaybeden AKP'nin HDP oyları için yeni bir açılım sürecine doğru gittiği konuşuluyor. Nagehan Alçı da bugünkü yazısında "Devlet ile Öcalan arasında bir kapı aralanıyor" dedi.

AKP Hükümeti tarafından yapılan açılım süreci, işler yolunda gitmediği için "buzdolabına" kaldırılmıştı. AKP'nin MHP ile birlikte kurduğu Cumhur İttifakı ile katılarak girdiği 31 Mart seçimlerinde Ankara ve İstanbul başta olmak üzere önemli şehirleri kaybetmesinin ardından yeni bir açılım süreci siyaset gündemini meşgul ediyor.

İstanbul'da yenilenecek seçimler için AKP'nin HDP seçmeninden gelebilecek oylara ihtiyacı olduğu gerçeği, önemli gelişmeler yaşanmasına neden oluyor. Gazeteci ve yazarlar da konuyu yakından takip ediyor. Habertürk yazarı Nagehan Alçı, "Öcalan konusunda söylediklerim oluyor" başlıklı yazısında dikkat çeken ifadeler kullandı.

Alçı'nın bugünkü yazısından ilgili bölüm şöyle:

"Adalet Bakanı Sayın Abdülhamit Gül’ün dünkü açıklaması çok kritik. Gül, “Abdullah Öcalan’ın avukatları ile ilgili yasağa ilişkin kararlar kaldırıldı ve görüşme imkanı getirildi” dedi.
Ben 6 Mayıs akşamı katıldığım televizyon programında, YSK kararının açıklandığı gün Öcalan’ın avukatları ile 8 yıl aradan sonra görüşüp bu görüşmenin basınla paylaşılmasının çok önemli ve manalı olduğunu söylemiş ve “Hükümet Kürtleri kazanmak için yeniden adımlar atmaya başlayabilir, bu görüşme bunun işareti” demiştim.
Dediğim yine oluyor. Abdülhamit Gül’ün açıklaması havanın değiştiğini kanıtlıyor. Fakat bu yeniden bir çözüm süreci değil. Devlet ile Öcalan arasında bir kapı aralanıyor. Ben bu durumun Türkiye’nin menfaatine olduğu kanaatindeyim.
Öte yandan o gün Abdullah Öcalan’ın eğilimleri ile ilgili de bazı şeyler söylemiştim. Onlar da son derece somut bilgiydi. Bakın HDP, Kandil vs. demiyorum. Onların düşüncelerini ve ne yapacaklarını bilmiyorum. Ama diğer konuda boşuna bir şey söylemediğimi okurlarım bilecektir."