Suriye Sızdırılan OPCW raporu: Teröristler kimyasal silah kullandıID:43772
Yayınlanma:
18 May 19

OPCW mühendislerinin sızdırılan raporunda, kurumun Nisan 2018’de Suriye’nin Duma kentinde gerçekleştirildiği iddia edilen kimyasal saldırılara dair yayınladığı resmi rapor arasında tutarsızlıklar olduğu görüldü.

Suriye hükümet güçleri Nisan 2018’de militanlardan Duma vilayetini geri almıştı, yardım kuruluşu olduğunu ileri süren ancak teröristlerle bağlantısı tespit edilen Beyaz Miğferler de kentte klor ve sarin gazı kullanılarak gerçekleştirilen saldırıda 40’tan fazla kişinin öldüğünü iddia etmişti.

ABD, İngiltere ve Fransa,BM’den denetçilerin olay mahalline incelemeye gitmesini beklemeden, Suriye ordusuna saldırı gerçekleştirmişti. Suriye hükûmeti kimyasal saldırı ile suçlanmıştı.
 
OPCW’nin (Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü) Mart 2019’da olayla ilgili yayınladığı nihai raporda bölgede sarin gazına rastlanmadığı, ancak havadan klor molekülleri bulunan silindirlerin bırakıldığı açıklaması yapılmıştı. Raporda dayanak olarak da ismi verilmeyen kaynaklar gösterilmişti. Ancak OPCW mühendislerinin yayınladığı ve kurum tarafından yayınlanan arasında bulunmayan rapor bu çıkarımların üzerine gölge düşürüyor.
 
Rapor, geçen hafta Suriye krizi ile teröristler ve onları destekleyen devletlerin ortaya attığı iddiaları irdeleyen bağımsız araştırmacı ve bilim insanlarının bulunduğu Suriye Propaganda ve Medya Çalışma Grubu’na sızdırıldı.

Sızdırılan rapordaki en önemli bulgu ise yapılan incelemelerde saldırıda kullanıldığı iddia edilen gaz silindirlerinin elle koyulduğunun ortaya çıktığı bilgisi. Raporda ayrıca bunu yapan tarafın Suriye hükûmeti değil, teröristler olduğuna işaret ediliyor.

Çalışma Grubu’ndan Russia Today’e (RT) konuşan Dr. Piers Robinson “(Sızdırılan) raporun gerçek olduğuna dair birçok kaynaktan doğrulama aldık” dedi.
 
Robinson’a göre, OPCW’nin bu raporun gerçekliğine dair inkârda bulunmuyor yalnızca bu ve resmi rapor arasındaki bağlantıyı ortadan kaldırmaya çalışıyor.