İran "İran ve Türkiye arasında müzakere kapıları açık"ID:43776
Yayınlanma:
18 May 19

Tahran Valisi Enuşirvan Muhsini Bendpey, İran ve Türkiye arasında müzakere kapıların her zaman açık olduğunu vurguladı.

Türkiye’nin Tahran Büyükelçisi Derya Örs, Tahran Valisi Anuşirvan Mohseni Bandpey ile bir araya geldi.
Vali Bendpey, Türkiye'nin en zorlu şartlarla siyasi bağımsızlığını koruduğunu ve her zaman İran için iyi bir ticari ortak olduğunu belirtti.

Türkiye'nin İranlı turistlerin gözde ülkesi olduğunu belirten Vali Bendpey, Tahran da turistik cazibeleri ile Türkiyeli turistlerin ilgi odağına yerleşebileceğini ifade etti.

Vali Bendpey ayrıca İran ve Türkiye arasında müzakere kapılarının her zaman açık olduğunu, iki ülke müttefik olursa bugünkü durumdan daha da iyi durumda olacaklarını vurguladı.

İkili ilişkilerin ele alındığı görüşmede Derya Örs de, İran-Türkiye ilişkilerinin uzun bir geçmişe sahip olduğunu hatırlatarak, “Tarihteki tüm iniş çıkışlara rağmen iki ülke arasındaki ilişkiler her zaman bölge ülkeleri için örnek olmuştur.” dedi.
 
Örs, “Kültürel ve sosyal ilişkilerin yanı sıra ticari münasebetler Türkiye için büyük önem taşımaktadır.” ifadesini kullandı.
 
İran halkını “sanatsever bir millet” olarak nitelendiren Örs, “İran'ın turizm alanındaki cazibe merkezlerinin İranlı turizmciler tarafından Türk turistlere tanıtılması gerektiğine inanıyoruz.” açıklamasında bulundu.
 
Derya Örs, Tahran’ın yoğun trafiğe rağmen dünyanın en güzel şehirlerinden biri olduğunu ifade ederek, sözlerine şöyle devam etti:
 
“İki ülke arasındaki ticaret hacminin seviyesini arttırmak için elimden geleni yapacağım. İki taraf ticari ilişkilerin kolaylaştırılması için bürokratik işlemleri azaltmalı.”
 
Tahran ile Ankara arasında diyalog kapısının açık olduğunu dile getiren Derya Örs, görüşme yoluyla ticaret alanındaki engellerin ortadan kalkabileceğini söyledi.
 
Türk Büyükelçi ayrıca, “Eğer İran ve Türkiye, bölgenin iki büyük ve güçlü ülkesi olarak birleşirse, karşılıklı ekonomik ilişkilerin seviyesi bugün tanık olduğumuzdan daha iyi bir düzeye yükselecektir.” diye konuştu.