Dünya İran Venezuelalı tarafların müzakere etmesini olumlu karşıladıID:43778
Yayınlanma:
18 May 19

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Seyyid Abbas Musevi Tahran yönetimi Venezuela yönetimi ile muhaliflerin Norveç’te müzakere masasına oturmalarını olumlu karşıladığını açıkladı.

Venezuela yönetimi ve muhalif kanadından birer heyet Norveç’in başkenti Oslo’da bir araya gelerek aralarındaki anlaşmazlığı masaya yatırdı.

Konu hakkında bir açıklama yapan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Seyyid Abbas Musevi Tahran yönetimi bu gelişmeyi olumlu karşıladığını, tarafların Norveç’te başlattığı müzakere süreci siyasi bir çözümle sonuçlanmasını ve Venezuela bir an önce huzura kavuşmasını temenni ettiklerini kaydetti.

Başta ABD olmak üzere bazı devletlerin Venezuela’nın içişlerine yıkıcı müdahalelerle bulunduğunu belirten Sözcü Musevi, Amerika yönetimi Venezuela’nın mali kaynaklarını yağmalayarak bu ülkenin insanlarını cezalandırdığını ifade etti.

Sözcü Musevi, Amerika yönetimi Venezuela milletinin iktisadi şartları iyileşmesi için bu ülkeye yönelik iktisadi teröründen ve insan haklarına aykırı tutumundan el çekmesi gerektiğini vurguladı.

Venezuela’da muhaliflerin lideri Juan Guaido 23 Ocak 2019’da Amerika ve müttefiklerinin desteği ile Venezuela’nın yasal yönetimi ve milletine karşı askeri darbe girişiminde bulundu.

Amerika ve müttefikleri zorbalara boyun eğmeyen Nikolas Maduro yönetimini devirmek ve kendi kuklaları olan bir hükümeti işbaşına getirmek istiyor.