Dünya Peskov: ABD’nin Yaptırımlarına Karşılık VereceğizID:43786
Yayınlanma:
18 May 19

Rusya Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Rusya’nın ABD’nin Magnitskiy Listesi’ni genişletmesine mütekabiliyet ilkesi temelinde ve ulusal çıkarlarına uygun olarak misillemede bulunacaklarını söyledi.

ABD’nin Magnitskiy Listesi’ne 5 Rusya vatandaşı ile Rusya Özel Ani Müdahale Birliği’nin Çeçenistan’da faaliyet yürüten ‘Terek’ özel timini dahil etmesini değerlendiren Peskov, mütekabiliyet ilkesini uygulayacaklarını ve bu tarz yıkıcı önlemlere karşı gerekli adımları atacaklarını vurguladı. Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov ”Kadirov’un yaptırım listesine alınmasına karşılıklılık ilkesine göre yanıt vereceğiz’ dedi.

Peskov, “Her halükarda, öncelikli olarak mütekabiliyet ilkesi uygulanacak ve ikinci olarak da Rusya’nın ulusal çıkarları gözetilecek” dedi.

ABD yönetimi, Magnitskiy Listesi’ne 5 Rusya vatandaşı ile Özel Ani Müdahale Birliği’ne bağlı ‘Terek’ özel timini dahil etmişti. Yaptırım uygulanan kişiler arasında Terek özel timi komutanı Abuzayd Vismuradov da yer almıştı.

Liste, adını 2009’da Rusya’da cezaevindeyken hayatını kaybeden Hermitage Capital Management Fonu avukatlarından Sergey Magnitskiy’den alıyor.

Magnitskiy’in cezaevinde hayatını kaybetmesi sonrası Moskova’yı gerekli tedbirleri almamakla suçlayan ABD, ilk olarak 2012 yılında Magnitskiy Listesi’ni yayınlamıştı. Liste, Magnitskiy’in ölümünden sorumlu olduğu ve insan haklarını ihlal ettiği öne sürülen Rusya vatandaşlarına yönelik vize yaptırımlarını öngörüyordu.