Yemen Ensarullah Bölgenin Yeni GücüID:43790
Yayınlanma:
19 May 19

Lübnan’ın al-Binaa Gazetesi editörlerinden ve analistlerinden olan Nasır Kandil kaleme aldığı yazısında, Ensarullah’ı bölgede ortaya çıkan yeni bir güç olarak nitelendirdi ve Trump’ın danışmanlarının Trump’a, petrol piyasasının istikrarını sağlamak için Ensarullah’ın telefon numarasını almasını tavsiye ettiğini söyledi.

Lübnan’ın al-Binaa Gazetesi editörlerinden ve analistlerinden olan Nasır Kandil, “Ensarullah bölgenin yeni gücü” başlıklı yazısında, direniş tecrübesi, stratejik zekâsı ve taktikçi yaratıcılığı ile Ensarullah’ı kendi başına dikkate değer bir olgu olarak nitelendirdi.

Nasır Kandil yazısında şu ifadelerde bulundu: ‘Ensarullah, Körfez bölgesinde geleneksel güçlerin azaldığı bir dönemde yeni bir güç olarak ortaya çıkacak şekilde, Basra Körfezi bölgesinde yeni güç dengeleri yaratma yolunda ilerliyor.’

Nasır Kandil, Ensarullah’ın gücünü Lübnan Hizbullah’ına benzeterek şunları yazdı: ‘Tıpkı Hizbullah’ın İsrail’e karşı caydırıcı dengeler oluşturması gibi, Ensarullah ta Suudi Arabistan’a karşı caydırıcı dengeler oluşturdu.

Ensarullah’ın operasyonu küresel petrol piyasası üzerindeki etkisiyle, onu, bu hareketle siyasi bir anlaşmaya varmak dışında nüfuzu önlenemeyen bölgesel bir güç olarak tanımlamaktadır, çünkü Ensarullah’ın gücünü kanıtlamak için, Yemen’e karşı küresel saldırıda bu hareketi bastırmada başarısız olunmasından sonra Ensarullah’la mücadelenin dünyanın tahammül edemeyeceği bir durum olan dünya petrol piyasasına zarar vermek anlamına geldiğini söylemenin yeterli olduğunu belirtmek gerekir.

Ensarullah’ın coğrafi şartlar konusundaki deneyimi, Gazze’nin, İsrail’in havadan, denizden ve karadan kuşatmasının gölgesinde elde ettiği şeye benzemektedir. Suudi Arabistan da Yemen'i her taraftan kuşattı, ama buna rağmen, Ensarullah, teknolojik olarak oldukça gelişmiş füze yetenekleri yaratabildi.’

Nasır Kandil, Ensarullah’ın insansız hava aracı gücüne değinerek şunları söyledi: ‘Ensarullah’ın insansız hava araçları, Yemen’de gerçek bir hava gücüdür. Bu uçaklar bölge hava sahasından geçerek nereyi isterse orayı hedef alabiliyor ve bu uçaklar, doğrudan Amerikalı uzmanların yetkisinde olan Körfezdeki radarları aşabiliyor. Ensarullah, savaş kuralları konusunda uzman ülkeler, hareketler ve kuvvetler gibi stratejik anları kaydedebilme gücüne sahiptir.

Onlar, İran ve ABD arasındaki gerginlik arasında ve petrol piyasalarına ilişkin küresel bir endişe hakimken, İran ve Amerika arasındaki gerginliklerin çözümüne genel ya da cüzi olarak herhangi bir şekilde katılacaklarını kesinleştirmek ve Yemen içerisinde işgalci kuvvetlere danışmadan ve Birleşmiş Milletler taraflarıyla koordinasyon içinde olmadan el-Hadide Limanı konusunda inisiyatifi eline alabilmek için Yemen’e karşı saldırıda bulunan ülkelerin petrol tesislerini hedef alma gücü buldular yani savaş ve barış kurallarını çok iyi biliyorlar.

Ensarullah’ın Amerika karşısında İran’a hediye ettiği stratejik gelişme, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin ve hiç şüphesiz Amerika’da Donald Trump’ın günlük zulüm ve saldırısı ile karşı karşıya kalan Yemenlilerin yurtseverlik duygusunun karşıtı değildir. Bu nedenle Ensarullah’ın kimseye söylemeden, bu hareketi bütün uluslararası denklemlerin çözümünde ortak kılacak ve müzakerelerde İranlı müttefikine güç verecek, İran’la ortak bir yatırım sunduğunu görüyoruz.

Ensarullah bu şekilde, Hizbullah’ın 2006 yazındaki savaşta ve aynı şekilde Suriye’yi savunmada gösterdiği gibi koalisyon kavramının derinlemesine anlaşılmasını sağladı. Yani müttefiklerinin konumunu güçlendirmek için bölgesel ve uluslararası arenaya girmekte tereddüt etmiyor ve cesaretle doğrudan çatışmalara ve sahnenin arkasında da bölgesel ve küresel dengeleri belirleyen büyük müzakerelere giriyor.’

Kandil, bir direniş liderinden naklen şunları yazdı: ‘Yemen Ensarullah hareketi bizi her zaman şaşırtıyor, direniş liderleri gelecek dönemlerde Ensarullah’ı zafer kazanma konusunda sabır ve özgüven timsali olarak tanıtacaklar. Yakında büyük bir değişiklik olacak. Kesinlikle, bu zor dönem geçecek ve yakında büyük bir dönüşüm meydana gelecek.

Ensarullah, savaş sanatları teknolojileri ve taktikleri veya psikolojik savaş alanında yeni mucizeler ve yenilikler gösterecektir. Ensarullah, savaşın zorlukları ve şartların ve kaynakların yetersizliği gölgesinde, örgütleniş ve disiplin olarak örnek bir direniş hareketi olabilir.’

Nasır Kandil yazısının devamında Ensarullah’a ve bu hareketin mensuplarına hitaben şunları söyledi: ‘Siz ümmetin gururusunuz, siz halkınız ve ümmet için yeni denklemler oluşturdunuz ve Filistin halkını hedef alan Yüzyılın Anlaşmasının, Mendep Boğazında, Umman Denizinde ve Yanbu Boru Hattında ve aynı şekilde Gazze’nin doğusunda milyonların katılımıyla gerçekleşen protestolarda ve Tel Aviv’in yakınlarına inen füzelerde yok olacağını biliyorsunuz.

Trump, İran ile telefon görüşmesi yapmanın beklentisi içerisindedir. Bu nedenle numara verdi ve oturmuş bekliyor ama Trump’ın danışmanları Trump’a, petrol piyasasının istikrarını sağlamak için Ensarullah’ın telefon numarasını almasını tavsiye etti çünkü ne bölgedeki adamları ne teçhizatları ne kendisine bağlı rejimler, ne yüklü paralar ne de modern silahlar Amerika’nın derdine deva olmuyor.’

RastHaber