İran İran'dan BM'ye mektup; İran bölge dışından fitne çıkarmaya dönük eylemler konusunda uyarıda bulunduID:43848
Yayınlanma:
21 May 19

İran'ın BM Daimi Temsilcisi, bölge dışından fitne çıkarmaya dönük eylemler konusunda uyarıda bulunarak, 'Fars Körfezi bölgesi sorunlarının tek çözüm yolu, bölge ülkeleri arasında diyalog ve müzakereden geçer' dedi.

BM Genel Sekreteri ve BM Güvenlik Konseyi Başkanı'na hitaben bir mektup yazan İran'ın BM Daimi Temsilcisi Mecid Taht-ı Revançı, 'Ben bu yazıyı, son dönemde Fars Körfezi'nin alarm verici güvenlik durumu nedeniyle yazıyorum' ifadelerini kullandı.

'Halihazırda bölge dışından bazı odakların yalan ve karşıtırıcı haberler yayarak, Ortadoğu'daki müttefikleri ile birlikte ve donanmalarını bölgeye sevk ederek, gayrı meşru çıkarlarını takip etmeye çalıtıklarına tanık olmaktayız' diyen Taht- Revançı, İran'ın sürekli olarak çatışma ve savaştan kaçındığını belirtti.

İran'ın dış politikasında savaşı bir seçenek veya strateji olarak kullanmayacağının altını çizen İran'ın BM Daimi Temsilcisi, 'Buna rağmen açıkça belirtmeliyim ki savaşın bize dayatılması durumunda, meşru müdafaa hakkımızı kullanarak, kati şekilde kendi halkımızın menfaatlerini savunacağız' diye ekledi.