İran Ruhani: Bütün yetkililer ABD ve yaptırımların karşısında direniş hususunda aynı görüşü paylaşıyorID:43849
Yayınlanma:
21 May 19

İran Cumhurbaşkanı Ruhani, İran'ın önde gelen din bilim adamları ve şahsiyetleri ile görüşmesinde, 'Bugün ABD ve yaptırımlara direnme konusunda görüş birliğindeyiz ve bu çerçevede halşk ve yetkililer arasında her hangi bir görüş ayrılığı yoktur' dedi.

İran İslam Devrimi'nin zaferine değinen Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, büyük güçlerin İslami bir devletin kurulmasını istemediklerini belirterek, 'Büyük güçler, İslami bir devrimin yaşanması durumunda onların bölge ve dünyadaki çıkarlarının tehlikeye atılabileceğini ve bu sorunla karşı karşıya kalacaklarını biliyordu' diye konuştu.

Ülke ve dünyadaki karmaşık duruma işaret eden Ruhani, 'Bugün Beyaz Saray'da olanlar, aynı geçen 40 yılda orada olanlar gibi İslam Devrimi ve İran aleyhine komplo kuruyor. Onlara göre bize diz çöktürmenin yolu baskı ve savaştan geçiyor ve bu tür insanların toplamı Beyaz Saray'da bir araya gelmişlerdir' değerlendirmesinde bulundu.

'Ben de müzakere ve diplomasiden yanayım, ancak şimdiki koşullarda asla müzakereyi benimsemiyorum' diyen Cumhurbaşkanı Ruhani, sözlerini şöyle sonlandırdı:

'Geçen yıl BM'yi ziyaretimde, dünyanın en büyük 5 ülkesi lideri, ABD Başkanı Donald Trump ile müzakere yapmamız için aracı oldu. Yine aynı yıl ABD Dışişleri Bakanlığı bizimle konuşmak ve müzakere için 8 defa istemde bulundu, ancak bugünün koşulları asla müzakere koşulu değil, aksine direniş ve dayanıklılığı gerektiriyor'.