Politika "AKP'nin 23 Haziran stratejisinde daha az Erdoğan var"ID:43861
Yayınlanma:
22 May 19

"Seçmenle yakın temas sağlayacak program ve etkinlikler öne çıkacak"

AKP’nin başvurusu sonucu YSK tarafından iptal edilen ve 23 Haziran’da yeniden yapılmasına karar verilen İstanbul seçimi için adaylar sahaya indi. Kulislere yansıyanlara göre 31 Mart seçimlerinde çok sayıda hata tespit eden AKP’de kampanyada yeni bir söylem ve çalışma tarzı kullanacak. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın daha geri planda olacak.

Duvar'dan Nergis Demirkaya'nın haberine göre, AKP, 31 Mart seçimlerinde İstanbul teşkilatı ile aday arasındaki kopukluğun bu seçimde yaşanmasına izin vermeyecek. AKP’nin adayı Binali Yıldırım’ı merkezine alan yeni kampanyanın bu şekilde devam edeceği Erdoğan’ın daha geri planda olacağı ifade ediliyor. Üslup ve söylemin bir önceki seçime göre yumuşayacağı ifade edilen kampanyada çok fazla miting de planlanmıyor. Sosyal medya mecralarının etkin kullanılacağı çalışmada seçmenle yakın temas sağlayacak program ve etkinliklerin öne çıkması bekleniyor.

Çakarlı araç daha az görünecek

AKP’nin çalışmasına göre 31 Mart seçimleri öncesi saha çalışmalarında “koruma ordusu”, “araç konvoyları” ve “çakarlı araç görüntüleri” tepkiye neden oldu. Bu nedenle korumalar görevini yapmayı sürdürecek ama bir kısmı sivil giyimli ve daha az görünür olacak. Konvoylara ve çakarlı araçlara da izin verilmeyecek.