Ortadoğu Irak, Gerginliğin Azaltılması İçin ABD ve İran’a Heyet GönderiyorID:43866
Yayınlanma:
22 May 19

Irak Başbakanı Adil Abdulmehdi, ABD ve İran arasındaki gerginliğin azaltılması için iki ülkeye yakında heyet göndereceklerini belirterek, tarafları sağ duyuya ve uluslararası standartlara uymaya çağırdı.

Abdulmehdi, başkent Bağdat’ta düzenlediği haftalık basın toplantısında, ülkesinin ABD ile İran arasında yaşanan gerginlikten etkilenebilen bir konumunda bulunduğunu ifade ederek, “Irak, ABD ile İran arasındaki anlaşma veya gerginlikten direkt etkilenebilen bir ülke. Bu gerginliğin azaltılması için Avrupa’daki önemli ülkelerle görüşmeler gerçekleştiriyoruz. Avrupa’nın bu konudaki vizyon ve görüşü bizimle aynı.” dedi.

“ABD ile İran arasındaki gerginliğin azaltılması için iki ülkeye de yakında heyet göndereceğiz.” diyen Abdulmehdi, “Tüm tarafları, sakin olmaya ve tehlikeden uzak durulması için uluslararası standartlara riayet etmeye çağırıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Abdulmehdi, İran ile ABD arasında bir çatışma veya savaşı körükleyen bazı tarafların bulunduğunu savunarak, “Bunların amacı bölgede ve ülkeler içinde ayrışma ile bölünmenin yaşanması.” değerlendirmesinde bulundu.

Irak Başbakanı, İran ile ABD arasındaki krizde ülkesinin ara bulucu konumunda olmadığına işaret ederek, “Ara buluculuk büyük bir kavramdır. Şu ana kadar ara bulucu konumunda değiliz. Ancak Irak, kasırga ve krizin ortasındadır. Herhangi bir tarafa karşı diğer taraftan yana olma gibi bir seçeneğimiz yok.” ifadelerini kullandı.