Suriye Caferi: ABD Koalisyonu Suriye halkının asıl baş belasıdırID:44090
Yayınlanma:
29 May 19

Suriye’nin Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Beşşar Caferi, ABD'nin elebaşını yürüttüğü sözde terörle mücadele koalisyonunu, Suriye halkının sıkıntı çekmesinin en önemli sebebi olarak niteledi.

Güvenlik Konseyi’nin Suriye’deki durumla ilgili dünkü  oturumunda konuşan Caferi, Suriyelilerin çok uluslu terör örgütlerinden doğan suçlardan çektikleri acıların asıl sebebinin, yasadışı “Amerikan Koalisyonu”, araçları ve ona bağlı işbirlikçi milislerin işlediği insanlık dışı suçlar ve savaş suçları olduğunu söyledi.

Caferi, Güvenlik Konseyi üyesi olan ve olmayan bazı ülkelerin, Suriye’yi hedef almak, devlet kurumlarının çabalarını baltalamak ve dünya kamu oyunu devlete karşı kışkırtmak için insani davadan yararlandığını açıklayarak "bu devletlerin nasıl olur da Suriye halkının selametine özen gösterdiklerine inanabilinir" sorusunu dile getirdi.

Caferi, ABD işgal kuvvetleri ile ona bağlı işbirlikçi teröristlerin işgal altındaki Tenef bölgesindeki Rukban kampında binlerce sivili rehin tutmaya devam ettiğini ve kampı kapatmayı reddettiğini söyledi.

Caferi, BM İnsani İşleri Koordine eden Ofisi “OCHA”, Genel Sekreter ve Güvenlik Konseyi’nin Suriye Devletinin Rukban Kampına insani yardımların 1. Kafilesinin girişini kolaylaştırdığını ancak ABD kuvvetlerinin bu kafilenin girişini 40 gün geciktirdiğini, ikinci kafilenin de girişini 4 ay geciktirdiğini açıkladı.

Suriye toprakları üzerinde Suriye Hükümetinin onayı olmadan bulunan herhangi bir yabancı askeri varlığın saldırı ve işgal niteliğinde olduğuna dikkat çeken Caferi, bu kuvvetlerle bu esas üzerine teamül edileceğini yineleyerek, Güvenlik Konseyini Suriye’nin demografik yapısını işgal ettiği topraklar üzerinde değiştirmeye varan Türkiye  uygulamalarını derhal durdurmaya Suriye topraklarının birliği ve selametini bozmaktan menetmeye çağırdı.

ABD, İngiltere ve Fransa’nın dünyayı hegemonyalarına almak, sömürgecilik, mandacılık ve vesayet dönemlerine dönmede politikalarını uygulamak için yalan ve fabrikasyon sanatını kullandıklarını açıklayan Caferi, bu ülkelerin Güvenlik Konseyi platformunu teröristleri korumak ve Suriye ordusunun bu ülkelerin desteklediği terörist örgütlere karşı ilerleyişini baltalamak için kullandıklarını, bunun dahilinde Nusra Cephesinin bir kolu olan “Beyaz Miğferliler” terör örgütünün Suriye Hükumetinin suçlanması için zehirli kimyasal maddeler kullanmak için fabrikasyon haberler organize etmeye ittiğine dikkat çekti./