Ekonomi CHP'li Tekin'den Albayrak'a soru: Kim bu ayrıcalıklı 14 firma?ID:44101
Yayınlanma:
29 May 19

Emlak Katılım Bankası'nın 'geliştiricileri' Meclis gündeminde

2001 kriziyle TMSF’ye devredilen Emlak Bankası yeniden yapılandırılarak Emlak Katılım Bankası adıyla bu yıl başında faaliyete geçti. Emlak Katılım Bankası Genel Müdürü Deniz Aksu yeni modeli anlatırken  "14 'geliştiricinin' stokları için çalışma başlattık" dedi. Aksu'nun ifadeleri CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin tarafından Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'a soruldu. Tekin, "Emlak Katılım Bankası eliyle 14 firmaya ayrıcalık tanınacağı bilgisi doğru mudur? Doğru ise ayrıcalık tanıyacağı 14 firma hangi firmalardır? Bu firmalar kimlere aittir?" dedi. 

2001’de kapatılan Emlak Bankası, geçen Ağustos ayında kamu kaynakları kullanılarak 'Türkiye Emlak Katılım Bankası Anonim Şirketi' tüzel kişiliğiyle tekrar kurulmuş ve şubat ayında faaliyete geçmişti.

Banka tarafından kamuoyuma yapılan açıklamada; konut sektöründeki stokların eritilmesine dönük hazırlıklar yapıldığını, özellikle 14 firma için özel çalışma yapıldığını” duyurulmuştu.

Tekin'den Albayrak'a sorular

CHP'li Gürsel 14 firmaya tanınacak olan ayrıcalıkları Albayrak'a sordu. 

Tekin tarafından Anayasa'nın 98. ve TBMM İç Tüzüğünün 96. maddeleri kapsamında Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak'a sorulan sorular şöyle:

1- Emlak Katılım Bankası eliyle 14 firmaya ayrıcalık tanınacağı bilgisi doğru mudur? Doğru ise ayrıcalık tanıyacağı 14 firma hangi firmalardır? Bu firmalar kimlere aittir? 
2- Söz konusu 14 firmanın elindeki stokları eritmeyi amaçlayan Emlak Katılım Bankası, düşen konut satışları ve daralan inşaat sektörü nedeni ile diğer müteahhitlerin elindeki stoku nasıl eritmeyi planlıyor.
3- Emlak Katılım Bankası ile firmaların elindeki stokları eritmenin amaçlanması ekonomik anlamda doğru bir hamle midir? 
4- Türkiye’de 2 milyondan fazla yapı stoku bulunurken faizler düşmeden bu yapı stoku nasıl eritilecektir
5- Kapatılan şeker fabrikaları ile ekonomiye büyük bir darbe vurulmuşken “sanayiciye kiralık fabrika projesi” de bulunan Emlak Katılım Fabrikaları yeni fabrikaları nasıl kuracak? Kimlere kiralayacak?