Kudüs Günü 2020 Hamudi: ABD, İran'a karşı gerilim politikasında sorumluID:44230
Yayınlanma:
01 Haz 19

Irak İslam Yüksek Meclisi Başkanı Şeyh Homam Hamudi, Amerikalılar ve Suudiler'in İran İslam Cumhuriyeti'ne karşı gerilim çıkarma politikasını kınadı.

Şeyh Hamudi bu bağlamda yaptığı açıklamada, Amerikalılar ve Suudiler'in İran'a yönelik gerilim çıkarma politikasının tüm  sonuçlarından ABD'nin sorumlu olduğunu belirterek, bu politikanın yol açabileceği sonuçlar hakkında uyarıda bulundu.

ABD'nin İran'a karşı tek taraflı yaptırımlarına dikkat çeken Şeyh Hamudi, bu tür girişimlerden amacının ABD'nin bölgeye hegemonyasını dayatmak olduğunu ifade etti.

Irak İslam Yüksek Meclisi Başkanı, Arap ve İslam konferanslarının esas mesele olan Filistin'i feda edip, Filistinliler'in haklarını çiğneyip, İslam Cumhuriyeti adıyla yalancı bir düşman cephesi kurmakla bölgede Siyonist rejim ve ABD'nin planlarını hayata geçirmek peşinde olmasından dolayı üzüntülerini dile getirdi.

Suudi Arabistan cuma günü Mekke'de düzenlenen Arap Zirvesi'nin sonuç bildirisinde İran İslam Cumhuriyeti aleyhinde temelsiz iddialarda bulundu.

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Seyyid Abbas Musevi bu iddiaları reddetti./