Gündem Alparslan Kuytul'dan AKP'ye: Bu bir itiraftır!ID:44273
Yayınlanma:
02 Haz 19

“Yargı Reformu Strateji Programı”nı değerlendiren Alparslan Kuytul dikkat çeken ifadeler kullandı.

Adalet Bakanlığınca hazırlanan “Yargı Reformu Strateji Programı” Cumhurhbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kamuoyuna açıklanmıştı.

“Yargı Reformu Strateji Programı”nda dikkat çeken düzenlemeler yer alırken 476 gündür tutuklu bulunan Furkan Vakfı lideri Alparslan Kuytul konuya ilişkin bir açıklamada bulundu. Furkan Haber'in aktardığına göre Alparslan Kuytul yargı reformunun aslında Türkiye’de özgürlüklerin kısıtlandığının, adaletin olmadığının bir itirafı olduğunu söyledi.

Atılan adımı yaşanan ekonomik krizin ve Avrupa’dan gelen baskıların bir sonucu olarak değerlendiren Kuytul, söz konusu adımları samimi görmediğini belirtti. Kuytul, “Müslümanız Allah dediği için adalet sağlanmalıdır Allah dediği için Hürriyet verilmeliydi” şeklinde konuştu.

Alparslan Kuytul, “Özgürlükleri genişleteceklermiş, insan haklarına önem vereceklermiş, uzun tutukluluk sürelerini kısaltacaklarmış, uzun süren mahkemeleri daha kısa zamanda halletmeye çalışacaklarmış. Aslında bunlar neyin itirafıdır? Özgürlükleri aşırı derecede kısıtladıklarının, insan hakları, adalet diye bir şey bırakmadıklarının itirafıdır. Demek ki bu konularda ne kadar kötü duruma geldiğimizi kabul ettiler, bu bir itiraftır.” ifadelerini kullandı.

Alparslan Kuytul'un konuyla ilgili açıklamasının tamamı şu şekilde;

Bir de yargı reformu olacakmış onunla ilgili bir şey söylemek istiyorum. Özgürlükleri genişleteceklermiş, insan haklarına önem vereceklermiş, uzun tutukluluk sürelerini kısaltacaklarmış, uzun süren mahkemeleri daha kısa zamanda halletmeye çalışacaklarmış. Aslında bunlar neyin itirafıdır? Özgürlükleri aşırı derecede kısıtladıklarının, insan hakları, adalet diye bir şey bırakmadıklarının itirafıdır. Demek ki bu konularda ne kadar kötü duruma geldiğimizi kabul ettiler, bu bir itiraftır. Ekonomi kötüye gitmeseydi, yabancı sermayeye ihtiyaç duymasalardı Avrupa’nın bu isteklerini yapmazlardı yazıklar olsun. Eğer oradan böyle bir baskı gelmeseydi ve Türkiye’de ekonomi kötü olmasaydı, kriz olmasaydı bu değişiklikleri yapmayacaklardı. O yüzden Allah Azze ve Celle böyle bir bela, kriz belası verdi. Peygamberimiz de zaten Mekke’deki şeylere bunun için beddua etmişti. Onların yaptığı zulümlere karşı, “Ya Rabbi! Bunlara kıtlık ver, kıtlıktan belki anlarlar” demişti. Aynı olay şimdi burada böyle bir durum oldu yani kriz olunca bunlar meseleyi anlamaya, daha doğrusu kriz olunca başkalarının sözlerine dikkat etmeye başladılar. Çünkü artık sermaye gelmiyor, kimse artık yatırım yapmıyor. Ama böyle mi olmalıydı? Müslümanız, Allah dediği için adaleti sağlamalıydık. Allah dediği için hürriyet vermeliydik. Allah dediği için insanlara zulmetmemeliydik.