Filistin Netanyahu'nun İç Sorunlardan Kaçma ÇabasıID:44296
Yayınlanma:
03 Haz 19

Siyonist Rejim İsrail Pazar günü iki aşamalı olarak Şam etrafı ve Kuneytıra bölgesinin doğu kısmını bombaladı.

2 Haziran Pazar günü işgal altındaki Golan tepelerinden Şam'ın güney bölgelerine doğru füzeler atıldı. Suriye ordusu hava savunma birlikleri ise sözkonusu füzeleri etkisiz hale getirdi. Bu olayın ardından Siyonist Rejim savaş uçakları Kuneytıra bölgesinin Doğu kısmına saldırarak 3 Suriyeli askeri şehit edip 7 askeri de yaraladılar.

Siyonist İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu Suriye'ye yapılan sözkonusu saldırıları izah etmek için Şam bölgesinden Golan bölgesine roketler fırlatıldığını iddia etti. Ancak şüphesiz bu sadece bir iddia idi. Çünkü Suriye hava savunma birlikleri sadece Golan bölgesinden fırlatılan füzeleri etkisiz hale getirmek için karşı hamlede bulundu. Böylece Siyonist İsrail'in yeni tecavüzlerinin nedenlerini Netanyahu'nun işgal altındaki topraklardaki durumunun pek iç açıcı olmamasında aramak gerekiyor.

 Netanyahu işgal altındaki topraklarda, en kötü siyasi konumunu yaşamaktadır. Irkçı rejim başbakanı 9 Nisan erken Parlamento seçimlerinde az farkla asıl rakibi General Benny Gantz'i yenmesinden 42 gün sonra yeni kabineyi kurmada başarılı olamadı. Netanyahu'nun iktidardan inmesi ve Siyonist Rejim başkanının onun yerine başka birini kabineyi oluşturmakla görevlendirmesi beklenirken parlamento temsilcileri bu yasama kurumunu feshederek gelecek Eylül ayında yeni seçimler düzenlenmesine imkan tanıdı. Böylece Benyamin Netanyahu'nun en azından o zamana kadar başbakanlık makamından ayrılmaması hedeflendi.

Siyonist İsrail Gazetelerinden Haartz gazetesi Netanyahu'nun yeni kabineyi kurmaktaki başarısızlığı üzerine şöyle bir yazı paylaştı:" Netanyahu devri bitmiştir. Kendisi de meselenin farkında ve bunun için geri sayıma başlamıştır."

Kabineyi oluşturmaktaki başarısızlık Netanyahu'nun işgal altındaki tek sorunu değildir. Netanyahu yargılanmasına ve ceza almasına yol açacak daha büyük sorunlarla da karşı karşıyadır. Bu doğrultuda Siyonist Başbakanı Netanyahu'nun adı dört yolsuzluk dosyasında da geçmektedir. Netanyahu bu dosyalar ile ilgili hükümlerin yeni kabinenin kurulmasının ardından verilmesi için büyük çaba gösterdi. Yeni kabine hala oluşturulamadığı bir sırada İsrailli savcılar da hükmün Ekim ayında verileceğini duyurdu. Böylece Netanyahu Eylül seçimlerini de bu hükümler verilmeden geçirecektir. Ancak onun rakipleri bu süreçte bu yolsuzluk dosyalarına odaklanmış durumdalar.

Haartz gazetesi bu hususta şöyle yazdı:" Netanyahu'nun ortakları onun yargısal dokunulmazlığını sağlamak doğrultusunda kabinenin oluşturulmasının ardından bu dokunulmazlık tasarısını parlamentoda oylatmak istiyorlardı. "

Buna ilaveten Netanyahu'nun göçmenlere verdiği vaatleri yerine getirmekdeki başarısızlığının ardından işgal altındaki topraklardan tersine göç eğilimi arttı. Bir taraftan da son haftalarda işgal altındaki topraklardaki insanlar da hayat pahalılığı ve enflasyon oranını protesto etti. Bunun yanı sıra Netanyahu'nun siyasetleri neticesinde ise eğitim almış kesimin göçü ve işgal altındaki topraklardan tersine göçün de hızlanması gözlemlenmektedir.

Bu sorunlar göz önünde bulundurulduğunda Netanyahu'nun ömründen 40 gün geçen parlamentonun feshedilmesinin sadece üç gün ardından Suriye'ye saldırısı ile kamuoyunu iç sorunlardan uzaklaştırmak ve gerçekleri saptırmak istediği anlaşılıyor.