Filistin FKÖ, Amerikan heyetinin protesto edilmesini istediID:44306
Yayınlanma:
04 Haz 19

Filistin Kurtuluş Örgütü-FKÖ yürütme konseyi sekreteri, Amerika başkanı Donald Trump'ın Asrın Anlaşması'na destek kazanmak için bölgeye gönderdiği heyetin protesto edilmesini istedi.

AA'nın bildirdiğine göre Saib Arikat dün twitter hesabından paylaştığı mesajda, "bir kez daha Arap kardeşlerden Filistin halkı ülkülerine destek bağlamında, Siyonist site destekçileri (Trump'ın damadı ve danışmanı Jerad Koshner, Amerika batı Asya özel danışmanı Jason Grinblat ve Amerika'nın işgal toprakları elçisi David Fridmen) ile diyalogdan kaçınmalarını istiyorum" yazdı.
FKÖ yürütme komitesi sekreteri Koshner'in Filistin karşıtı görüşlerine işaretle, onun Filistinlileri önemsemediği ve böylece kendini barış sürecindeki rolünden soyutladığını belirtti.
Arikat'ın Koshner ile ilgili açıklamaları, Koshner'in HBO TV kanalına verdiği demeçte Filistinlilerin kendi kaderlerini belirleme haklarına sahip olduklarını belirterek bağımsız Filistin meselesine değinmeden onların bir hükümet kurarak işleri yürütebilmeleri hakkında şüpheli olduğunu söylediği bir dönemde yapıldı. Filisitnlileri ise Koshner'in açıklamalarına itirazda bulundular.
Bundan önce Trump hükümetinden bir yetkili Asrın Anlaşması'nın ilk etabının batı yaka, Gazze ve diğer bölgelerde yatırımcıları cezbetme çalışmaları bağlamında "çalıştay" kurulacağını duyurmuştu. Söz konusu çalıştay Trump'ın damadı ve danışmanı Jerad Koshner, Amerika batı Asya özel danışmanı Jason Grinblat tarafından idare edilecektir./