Suriye Esad : halkların direnişi, işbirliği ve diyaloğa en güçlü dayanaktırID:44307
Yayınlanma:
04 Haz 19

Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad dün Suriye’ye kilise heyeti başkanlığında iş ziyaretinde bulunan Sırbistan Patriği Irinej ve eşliğindeki heyeti kabul etti.

SANA haberin bildirdiğine göre Antakya ve Tüm Doğu Rum Ortodokslar Patriği X. Yuhanna Yazıcı’nın katıldığı görüşmede Cumhurbaşkanı Esad; iki ülkenin egemenliklerini ve sosyal dokularını sabote etme amaçlı dış müdahalelere maruz kaldıklarını belirtti. 
Esad iki ülke halklarının bu düşmanca müdahale ve planlara karşı verdikleri mücadelenin iki halk arasında diyalog ve ilişkilerin geliştirilmesine sağlam bir temel teşkil edeceğini ifade etti. İki ülke ve halkları arasında işbirliğinin önemine işaret eden Esad, bunun uzun süreçli olarak iki halkın çıkarlarına hizmet edeceğini kaydetti.
Suriye Cumhurbaşkanı, Patrik Irinej’in sevgi, hoşgörü ve kardeşliğin pekiştirilmesinin yanı sıra şiddet ve radikalliğe son verilmesi yönünde oynadığı rolü de takdir etti. 
Yapılan görüşmede Patrik Irinej ise Suriye’nin yaşadığı bu kriz ve koşullardan kurtulacağına, bölgede barış, istikrar ve sevginin pekişmesindeki tarihi etkin rolünü yeniden kazanacağına inandığını söyledi. 
Ziyareti sırasında Suriye halkının muhtelif kesimleri ve bileşenleri arasında birlik ve beraberliğe tanık olduğunu ifade eden Patrik Irinej; tanık olduğu ve bu durumdan sonra Suriye ve halkının omuz omuza el ele bu zor koşulları atlatacağına inancının daha da pekiştiğini kaydetti.
Patrik Irinej Cumhurbaşkanı Beşşar Esad’ın Sırbistan ve Kosova’ya desteği ve bu bağlamda ilkeli tutumlarından dolayı şükran ve takdirlerini ifade etti./