Filistin ABD büyükelçisinin açıklamasına Filistinli gruplardan tepkiID:44486
Yayınlanma:
09 Haz 19

Filistin İslami Direniş Hareketi (Hamas) sözcüsü Hazım Kasım, ABD'nin ırkçı rejim İsrail büyükelçisi David Friedman'ın, İsrail'in Batı Yaka'nın bir kısmını ilhak etme hakkının olduğuna dair açıklamasının Filistin halkına yönelik düşmanca tutuma ABD'nin ne kadar derince bir ortaklığının olduğunu ve Filistin davasının temel unsurlarını nasıl hedef aldığını gözler önüne serdiğini dile getirdi.

Kasım dün (8 Haziran Cumartesi) yaptığı açıklamada Friedman'ın açıklamalarının ırkçı İsrail'in aşırı siyonist sağ kesiminin tutumuyla örtüştüğüne ve ABD'nin Arap kesiminin bütün tavırlarını ne derece basite aldığını ortaya koyduğunu ifade etti.

Kasım, ABD'nin Filistin davasını tamamen tasfiye etme yönündeki siyasetinin bir bölümünü açığa çıkaran bu açıklamalar karşısında birlik içinde hareket edilmesi gerektiğini, Filistin Yönetimi'nin de Yüzyılın Anlaşması planı karşısında bekleme çemberinden çıkarak bu plana karşı tavır koymayı seçmesi gerektiğini söyledi.

Kasım, bu aşamada en çok hedef alınanın Batı Yaka olduğunun gözönünde bulundurulması gerektiğini hatırlatarak burada direniş elinin yükseltilmesi ve işgal yönetimiyle de güvenlik işbirliğinin sonlandırılması çağrısı yaptı.

ABD Büyükelçisi David Friedman, korsan rejim İsrail'in Batı Yaka'nın bir bölümünü ilhak etme hakkının olduğunu ve bölgenin başarısız bir devlete ihtiyacının olmadığını iddia etmişti.

Bu arada İslami Cihad hareketi sözcüsü Davud Şehab da, ABD büyükelçisinin açıklamasını aşırıcılık ve ABD'nin emperyalist yüzünün tekrar açığa çıkması olarak niteledi. 

Fetih hareketi de, bu açıklamayla ilgili olarak dün (8 Haziran Cumartesi) yaptığı açıklamada "bu sözler ABD'nin resmi tavrını mı yansıtıyor yoksa İsrail'deki radikal yerleşimcilerin tavırlarını mı?" diye sordu.

Fetih hareketi, Friedman'ın "başarısız bir devlete ihtiyaç olmadığı" sözlerinin uluslararası toplumun üzerinde birleştiği iki devletli çözüm planını çok çirkin bir şekilde terk etmek anlamına geldiğini bildirdi.

Hareket,  Friedman'ın açıklamalarının, Filistin halkının varlığını ve uluslararası hukukun teyit ettiği haklarını reddeden ırkçı, radikal İsrail sağının görüşlerinin benimsenmesi ve desteklenmesi anlamına geldiğini vurguladı./