Suriye Jeffrey'den Suriye'de güvenli bölge açıklamasıID:44497
Yayınlanma:
09 Haz 19

ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey, Suriye-Türkiye sınırında YPG'lilerin olmadığı bir ‘güvenli bölge’ oluşturma konusunda anlaşmaya varıldığını, bu bölgede Avrupalı devletlerin de bulunmayacağını söyledi.

ABD'nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey, ABD destekli Suriye Demokratik Güçleri ve Türkiye'nin, bölgedeki YPG'lilerin çekilerek Suriye'nin kuzeydoğusunda bir güvenli bölge kurulmasını kabul ettiklerini açıkladı. Jeffrey, kurulacak güvenli bölgede 'Avrupa ülkelerinin yer almayacağını' ifade etti.

Al Monitor'de yer alan habere göre, Suriye-Türkiye sınırında bir güvenli bölge kurulmasının Trump yönetiminin önceliklerinden biri olduğunu belirten Jeffrey, Avrupalı devletlerin bu düzenlemede yer almayacağını söyledi.

Jeffrey, Avrupalıların güvenli bölgedeki yerine ilişkin şunları söyledi: "Anlaşma yok, talep yok, Avrupalıların bölgede yeri yok. Aralık ayından beri ortada olan bir durumdu, herhangi bir anlaşmanın parçası değiller."

Orta Doğu Enstitüsü'nde konuşan Jeffrey, ABD, Türkiye ve SDG'nin güvenli bölge konusunda daha önceden genel prensipte anlaştıklarını hatırlattı. Jeffrey, Barack Obama yönetimi döneminden eski bir büyükelçinin, tam anlaşmaya varılması için birkaç noktanın daha çözülmesi gerektiğini söylediğini aktardı. ABD Özel Temsilcisi, "YPG'nin çekileceği alanın büyüklüğü, IŞİD karşıtı koalisyondan arta kalan silahlar ve güvenli bölgenin yönetimi sorunlarının" çözüm beklediğini söyledi.

Türkiye Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Türkiye'nin bölgede tam kontrolü olması konusunda ısrarcı olmuş, YPG'nin Türkiye sınırının en az 20 mil güneyinde olması ve ağır silahlarını teslim etmesi gerektiğini söylemişti.

Amerika, Şam yönetiminin izni olmadan Suriye'de askeri varlığını sürdürerek, bu ülkede krizi tırmandırmaya devam ediyor.