Dünya Rus senatör: ABD’nin Türkiye’ye F-35’leri kullanarak yaptığı şantaj girişimi işe yaramazID:44502
Yayınlanma:
09 Haz 19

Pentagon yetkilisinin ‘Türkiye’nin askerlerini eğitim için Rusya’ya gönderme kararından hayal kırıklığına uğradık’ açıklamasını değerlendiren Rus senatör Klintseviç, ABD’nin Türkiye’ye F-35 avcı uçaklarını kullanarak bulunduğu şantaj girişimlerinin işe yaramayacağını belirtti.

Rus parlamentosunun üst kanadı Federasyon Konseyi'nde Savunma ve Güvenlik Komitesi'nin üyesi Frants Klintseviç, ABD Savunma Bakan Yardımcısı Ellen Lord’un, ‘Türkiye’nin S-400 sistemlerini teslim alması durumunda F-35’leri alamayacağını her düzeyde net bir şekilde ifade ettik’ şeklindeki ifadelerini Facebook hesabından yaptığı paylaşımla değerlendirdi.
Klintseviç, “ABD, alışılageldiği gibi şantajla uğraşmaya devam ediyor. Ancak bu durumda, Amerikalıların tüm çabalarına rağmen, Kuzey Akım-2 projesinde de olduğu gibi bu (şantaj girişimi) işe yaramayacak. Bu olmayacak, zira artık birçok ülke, siyasi spekülasyonlara boyun eğmeyerek ulusal çıkarlarını her şeyin başında tutuyor” ifadelerini kullandı.
 
Öte yandan, ABD Savunma Bakan Vekili Patrick Shanahan'ın Bakan Hulusi Akar'a gönderdiği mektup sonrası Türkiye Milli Savunma Bakanlığı'ndan bir açıklama yapıldı.

Haber7'e göre, ABD Savunma Bakan Vekili Patrick Shanahan, Milli Savunma Bakanı Akar'a iki ülke arasındaki savunma ve güvenlik konularını kapsayan bir mektup göndermişti.

Milli Savunma Bakanlığı'ndan konu ile alakalı bir açıklama geldi. Yapılan açıklamada, "ABD Savunma Bakan Vekili Shanahan tarafından Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'a bir mektup gönderilmiştir. İki ülke arasındaki savunma ve güvenlik konularını kapsayan söz konusu mektupta, mevcut sorunlara stratejik ortaklık çerçevesinde ve kapsamlı güvenlik işbirliğini muhafaza edecek şekilde bir çözüm bulunması yönünde beklenti dile getirilmekte ve görüşmelere devam edilmesinin önemi ifade edilmektedir" ifadeleri kullanıldı.