Yemen Yemen savaşı, milli kurtuluş hükümetin savaş stratejisi bekleyişindeID:44555
Yayınlanma:
10 Haz 19

Yemen milli kurtuluş hükümetin savunma bakanı tümgeneral Muhammed Nasır el-Atifi, 50 ay süren Suudi koalisyon savaşı boyunca geçen cumartesi günü ilk kez Suudi Arabistan topraklarına girdi.

Yemen savunma bakanı, sözkonusu incelemeleri sırasında Yemen güçleri ve Yemen halk komiteleri ''Yemenli güçlerin düşman topraklarının derinliklerinde zaferleri, Yemen silahlı güçlerinin stratejisini daha da ileriye taşıyacak” dedi.
Bu olay bazı soruların gündeme gelmesine sebep oluyor; en önemlisi, Yemen milli kurtuluş hükümeti savunma bakanının Arabistan topraklarına girmekten hedefinin ne olmasıdır.
Görünüşe göre her şeyden önce bu hareket, Yemen krizindeki aktörlerin ağırlığının değişmesidir. Hiç şüphesiz Suudi koalisyon askeri gücü, Yemen halk komiteleri ve ordusu ile kıyaslanamaz.
Yemen, yaşadığı savaş nedeni ile son on yıllarda en büyük insani faciayı yaşarken alt yapılarının %80’i adeta enkaza dönüşmüştür. Yemen askeri güçleri de saldırgan olmaktan ziyade sürekli savunma durumundaydılar.
Yemen milli kurtuluş hükümeti savunma bakanının Arabistan’ın Necran sınır bölgesinde incelemelerde bulunması, yıpratma savaşının Yemen güçleri için tehdit oluşturmaktan ziyade Suudi koalisyon güçlerini tehdit ediyor, zira Yemen halk komiteleri ve ordu güçleri, zaman aşımı ile caydırıcı ve saldırı kabiliyetlerini arttırdığını gösteriyorlar.
Yemen milli kurtuluş hükümeti savunma bakanının Arabistan topraklarında incelemede bulunmasının bir diğer önemli mesajı ise Yemen halk komiteleri ve ordu güçlerinin yeni bir savaş stratejisi uygulamakta olduğunu, bu stratejinin Arabistan kentlerine saldırıyı da öngördüğünü gösteriyor.
Yemenli muhabir Kamil el-Muammeri, Raialyoum gazetesine konu ile ilgili yazdığı yorumda, “Husiler, savunma bakanlarının Necran bölgesinde incelemelerde bulunması ile, Necran gibi yakın kentlere saldırının masadaki seçeneklerden olması gibi güçlü bir mesajı Suudi yönetime ilettiklerini” söyledi.
Muammeri söz konusu yazısında şunları kaydetti: “Arabistan’ın güney sınırlarındaki savaş sadece güney sınırlara husiler tarafından roket ve hava topu atılması ile özetlenmiyor. Artık Arabistan’ın korktuğu başına gelmiştir. Necran, Cizan ve Asir gibi bölgelerdeki çatışmalar, bu günlerde Yemen savaşında yaşanan önemli olaylardan biridir. Halbuki daha önceleri, Arabistan’ın Yemen içinde desteklediği cephe, savaş haberlerinin başında yer alıyordu.”
İlginç olan ise Yemen milli kurtuluş hükümeti savunma bakanı, Yemen ordu sözcüsünün Arabistan’ın Necran bölgesinde en az 20 askeri üssün kontrolünü ele geçirdiklerini ilan etmesinden bir gün sonra Arabistan topraklarında Necran’da incelemelerde bulunmasıdır.
Diğer yandan Yemen İHA’ları da Arabistan’ın ARAMCO petrol tesislerine, milli kurtuluş hükümeti savunma bakanının Necran bölgesindeki incelemelerinden sadece birkaç gün önce saldırı düzenlemesidir. 
Bu olaylar Yemen milli kurtuluş savunma bakanı tümgeneral Muhammed Nasır el-Atifi’nin, Suudi koalisyonu yeni sürprizlerin beklediği ve Yemen’e karşı savaş akışını değiştireceğini belirtmesinden hemen sonra gerçekleşmesi ise dikkatlerden kaçmadı.
Son olarak Yemen milli kurtuluş hükümeti savunma bakanının Necran bölgesinde incelemelerde bulunması, Al-ı Suud hanedanının sosyal paylaşım sitelerinde aşağılanması ve alay konusu olmasına sebep olmasıdır; zira sadece 20 günde tüm Yemen’i işgal ederek savaşa son vereceğini iddia eden üstelik adeta batı dünyasının bölgedeki cephaneliğine dönüşen Suudi Arabistan’ın hedeflerine ulaşamazken, şimdi Yemenli güçlerinin kendi kentleri ve coğrafyasının kontrolünü ele almasıdır./