Bizimle de olmaz efendiler!ID:44567
Yayınlanma:
11 Haz 19

Hep bir kurtarıcı beklerken kendi kurabileceğimiz insanlara el atmadığımız için sürekli kullanılmaktan, birilerinin adamı şucu bucu gözükmekten, bırakmadığınız için bizlerin parası ile yapılan kurumlara sahip çıkmadığımız için bizimle olmaz efendiler.

İmam Cafer sadık Aleyhisselam bir hadis-i şerifinde şöyle buyurmuş bizim dostlarımız öyle kimselerdir ki 5000 kişilik bir şehirde bir numune misali parmakla gösterilir işte bu hadiste belirtilen kimseler kimselerden olmadığımız için bizimle olmaz efendiler.

 Herkesi ıslaha düzeltmeye doğru yola yöneltmeye çalışıp kendimizi düzeltmediğimiz için bizimle olmaz efendiler.

 İşlerimizi layığı ile yapmaktan ziyade hep birilerine yaranmak kaygısı taşıdığımız için Allah'ın rızasından ziyade etrafınızdakilerin rızasını gözettiğimiz için bizimle olmaz efendiler.

 Eleştirirken yapıcılığı değil sadece eleştirme gayesi taşıdığımız için her seferinde daha ağır eleştirdiğimiz için bunun hiçbir işe yaramadığını görmediğimiz için bizimle olmaz efendiler.

İnfak yapmanın humus ve zekât vermenin bütün müspet faydalarını bildiğimiz halde bunları herkese tavsiye edip özendirme ye çalışırken kendimizi bunlardan muaf olduğumuz için bizimle olmaz efendiler

Çevremizde ahlaksız insanları gördüğümüz halde onlara iyiliği emredip kötülükten sakındırma cesareti bulamadığımız için dahası kalbimizle buğz etme zahmetinde bile bulunmadığımız için bizimle olmaz efendiler.

Etrafımızda çocukların gençlerin genç erkeklerin ve kızların nasıl kötülüklere bulaştıklarını uyuşturucuya sigaraya alkole bulaştıklarını gördüğümüz halde buna çözüm bulmak bir yana kendi çocuklarımızı bile bunlardan koruyamadığımız için bizimle olmaz efendiler.

İslam'ın selam Esenlik ve barış dini olduğunu tebessüm bile ibadet sayıldığını bildiğimiz halde herkese somurtarak baktığımız için her an patlayacak bomba gibi dolaştığımız için bizimle olmaz efendiler.

Çocuklarımızla aile işimiz de aramıza mesafe koyduğumuz için onları sürekli azarlayıp küçük düşürdüğümüz için gerektiği kadar onlara vakit ayırıp dertlerine ortak olmadığımız için bizimle olmaz efendiler.

Hep bir kurtarıcı beklerken kendi kurabileceğimiz insanlara el atmadığımız için sürekli kullanılmaktan birilerinin adamı şucu bucu gözükmekten bırakmadığınız için bizlerin parası ile yapılan kurumlara sahip çıkmadığımız için bizimle olmaz efendiler.

7SABAH