Filistin Ramullah'ta Filistinliler 'Yüzyılın Anlaşması'nı protesto ettilerID:44688
Yayınlanma:
16 Haz 19

Filistinliler Ramullah kentinde dün gece ABD ve siyonist İsrail ortak planı olan 'Yüzyılın Anlaşması'nı protesto ederek kınadılar.

Göstericiler, özerk Filistin yönetiminin terör rejimi İsrail ile güvenlik alanındaki işbirliğini sürdürmesini ve bazı Arap rejimlerinin işgal İsrail rejimiyle ilişkilerini normalleştirme çabalarını attıkları sloganlarla kınarlarken,  ABD ve İsrail komplosuna karşı Filistinliler arasında birlik ve beraberlik çağrısı yaptılar.

* Bu arada Yüzyılın Anlaşması'na zemin oluşturmayı amaçlayan "Bahreyn Konferansı"nın bir diğer adıyla "Bahreyn Ekonomik Çalıştayı"nın tarihinin yaklaşmasıyla birlikte uluslararası çapta bir "Yüzyılın Anlaşması'na Hayır" kampanyası başlatılıyor. Kampanyaya birçok ülkeden muhtelif kuruluşların, gençlik teşkilatlarının ve sivil toplum kuruluşlarının iştirak ettiği ifade edildi.

Kampanya, yürütecek olanların yaptığı basın açıklamasına göre bilgilendirme faaliyetlerini, sanat çalışmalarını ve saha faaliyetlerini içerecek.

Kampanya adına yapılan basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi: "Bu konferansı (Bahreyn Konferansı'nı) düzenleme kararı verenler bir çalıştaydan söz etmek suretiyle ilk etapta küçük çaplı hedeflerler peşinde olduklarını ima etmeye çalıştılar. Gerçekte ise bu bir başlangıçtır. İleride bağlayıcı bir yol haline getirilmesi söz konusudur. Şartları normalleştirmek için köklü tavizler vermeyi ve Filistin davasını bitirmeyi gerektirebilir."

Kampanyanın Yüzyılın Anlaşması planını boşa çıkarma konusunda faaliyetlerini başarıyla yürütebilmesi için destek verilmesi istendi.

* Öte yandan İslami Direniş Hareketi (Hamas)’ın önde gelen liderlerinden milletvekili Mahmud Ez-Zehhar, işgal rejimindeki ABD Büyükelçisi David Friedman’ın açıklamalarının Yüzyılın Anlaşması’nın uluslararası düzeyde başarısız olması üzerine işgal rejimine destek amacıyla yapıldığını ifade etti.

Mahmud Ez-Zehhar, yaptığı açıklamada, Yüzyılın Anlaşması’nın başarısız olduğunu, ülkelerin Amerikan Büyükelçiliği’nin Kudüs’e taşınmasını onaylamadıklarını söyledi.

Ez-Zehhar, Batı Yaka’yı Yahudi yerleşkelerine bağlayan yolları kapatma, Arap ülkelerini Yüzyılın Anlaşması’nı reddetmeye ve Müslüman hakları görüşlerini dile getirmeye teşvik etme çağrısında bulundu.

Hamas lideri, Trump’ın projesinin Müslümanlara etkisi hakkında bilgisi olmadığını, özellikle Kudüs ve Mescid-i Aksa gibi konularda dinin siyaset üzerindeki etkisini bilmediğini ifade etti.