İran Direniş, ABD’nin iktisadi baskılarını kırmanın tek yoluID:44738
Yayınlanma:
18 Haz 19

İslam İnkılabı Lideri Ayetullah Hamanei’nin milli güvenlik yüksek konseyinde temsilcisi Said Celili Amerika yönetiminin İran’a yönelik iktisadi baskılarına gösterdiği tepkide, direniş bu baskı ile mücadelenin tek yolu olduğunu vurguladı.

Pazartesi günü bir TV programına katılan İslam İnkılabı Lideri Ayetullah Hamanei’nin milli güvenlik yüksek konseyinde temsilcisi Celili, Amerika Başkanı Donald Trump İran milletine karşı azami baskı politikasını izlediğini belirterek, Amerikalı yetkililerin İran’a karşı askeri seçeneğin onlar için hiç bir meziyeti olmadığını bildiklerini için iktisadi baskı uygulamaya yöneldiklerini belirtti.

İran İslam Cumhuriyeti’nin Amerika’nın yaptırımları ile mücadele için gerekli güce sahip olduğunun altını çizen Celili, İran milleti asla Amerikalıların ve Batılıların dikte ettikleri politikaları benimsemeyeceklerini ve onların uyguladığı baskılara karşı da direneceklerini vurguladı.

Avrupalı yetkililerin Bercam nükleer anlaşmasındaki yükümlülüklerini yerine getirmemelerini eleştiren İslam İnkılabı Lideri Ayetullah Hamanei’nin milli güvenlik yüksek konseyinde temsilcisi Celili, Amerika Bercam’dan çekildiği günden beri Avrupalı yetkililer hatta bir kez olsun Amerika’yı Bercam’ı ihlal eden taraf olarak açıklamadıklarını ve sırf bu durumdan üzüntü duyduklarını açıklamakla yetindiklerini kaydetti.

AB troykasını oluşturan Almanya, Britanya ve Fransa, Amerika Başkanı Trump 8 Mayıs 2018’de Bercam nükleer anlaşmasından çekildiğini ilan ettikten sonra İran’ın bu anlaşmadaki iktisadi çıkarlarını güvence altına alma sözü verdiler. Ancak bu ülkeler Amerika’nın illegal hareketine açıklamalarında ve siyasi duruşlarında karşı çıkmalarına rağmen şimdiye kadar anlaşmayı koruma yönünde hiç bir pratik adım atmadılar ve verdikleri sözü de yerine getirmediler.