İran İran: ABD'nin terör politikası diğer ülkelerin kimliğini hedef alıyorID:44760
Yayınlanma:
18 Haz 19

İran Milli Güvenlik Yüksek Konseyi Genel Sekreteri Ali Şemhani, Rusya'nın Ufa kentinde düzenlenen 10. Uluslararası Güvenlik Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, ABD'nin istihbarat araçları, psikolojik harekat, siber saldırı, elektronik savaş, mini uçan araçlar ve çevre tehditlerinden oluşan modern terör politikalarının ülkelerin kimliği ve ulusal egemenliğini hedef aldığını vurguladı.

Rusya'nın Ufa kentinde düzenlenen 10. Uluslararası Güvenlik İşleri Temsilcileri Toplantısı'nda konuşan İran Milli Güvenlik Yüksek Konseyi Genel Sekreteri Ali Şmhani, “Bugün güvenlik tehditlerinin içeriği ve biçimi değişmiş ve maalesef yeni tehditlerin hızla yayılmasına tanık olmaktayız.” dedi.
 
Şemhani, Trump başkanlığındaki ABD’yi tarihte "en çok savaş isteyen bir devlet" olarak nitelendirerek, “Bu ülke uluslararası düzeni tek taraflılık ve sınır ötesi yaptırımlarla bozmuştur. Küresel finans sistemi bağımsız ülkelere karşı birer silah olarak kullanıyor. ABD Hazine Bakanlığı ise Savaş Bakanlığına çevrilmiştir.” ifadelerini kullandı.

Bugün Amerika’nın Washington siyasetine uymayan ülkelere karşı devirme ve istikrarsızlaştırma politikasını izlemekte olduğunu belirten Şemhani, ABD’nin ekonomiyi hedef alan terör politikasıyla tüm dünyaya hükmetmek istediğini söyledi.
Ali Şemhani, sözlerine şöyle devam etti:

“Dünya çapındaki tüm bağımsız ülkeler bu vahşi deve karşı çok taraflı bir mekanizma oluşturmalı ve ABD’nin küresel finans sistemine olan egemenliğini orta vadede çökertmeli. Eğer ülkelerin çoğu Amerika’nın zorbalığı ve şantajına karşı durmak için ortak bir karar verirse, Amerika’yı geri püskürtüp uluslararası düzeyde sorumluca davranmasını ve itidal kapsamında hareket etmesini sağlayabiliriz."

Şemhani ayrıca, ABD’nin politikalarına karşı koymak için ekonomiyi doların hegemonyasından kurtarmak ve ABD'nin egemenliği dışında küresel bir para ve bankacılık sistemin oluşturulması, Uluslararası barış ve istikrarın sağlanması yönünde ABD'nin müdahale ve zorbalıklarına karşı direnmek, ABD'nin diğer ülkelere karşı uyguladığı yaptırımları resmiyete tanımamak ve bunlara karşı mücadele etmek ve güvenlik sorunları ve tehditleri ile karşılaşan ülkelere ortak destekte bulunmak gibi önerilerde bulundu.