Güney Amerika Venezüella'nın ABD'nin yaptırımlarına karşı yeni önlemleri



ID:44786
Yayınlanma:
19 Haz 19

Donald Trump'ın dönemindeki ABD, Venezüella'nın solcu yönetimi ve yasal devlet başkanı Nikolas Maduro'yu devirmek için çabalarını tırmandırmıştır. Washington, Venezüella yönetimine karşı ekonomik araçları ağırlıklı olarak kullanıyor.

ABD, bir süredir mali ve ekonomik yaptırımlar uygulamak ve Venezüella yönetiminin yabancı firmalar ve örgütlerle işbirliğine engel olmakla, bu ülkenin solcu yönetimine baskı uygulamaktadır. Washington'un bu hasmane yaklaşımından dolayı Venezüella Bankası, ABD'nin ekonomik yaptırımlarıyla mücadele için yeni mekanizmalar geliştiriyor.
Bu bağlamda söz konusu bankanın başkanı Jose Morales yaptığı açıklamada, Washington'un Caracas'a karşı ekonomik ambargosunun artmasının ardından yeni önlemlerin hayata geçirileceğini duyurdu. Bu karar, ABD'in Venezüella'nın hesaplarını kapatma ve ticaret yollarını engelleme girişimlerinin ardından alındı.
Morales'in sözlerine göre, Washington'un 30 mart 2020'ye kadar Visa Kart ve Master Kart'ın hizmetlerine son vermesine göre, Venezüella Banka'nın yerli sistemi bu ülkede faaliyete başlayacak.
Morales ayrıca, dış mali faaliyetler için elektronik ve iletişim sistemlerini takviye etmekte olduklarını sözlerine ekledi.
Venezüella aylardır, ABD'nin yoğun baskı ve yaptırımlarından dolayı kötü ekonomik şartlarıyla karşı karşıya kalmıştır. Bu ülkede gıda ve ilaç malzemeleri konusunda ciddi bir sıkıntı yaşanmaktadır. Bunun için Venezüella, muhtelif yollar peşindedir. Bu doğrultuda, Maduro, ABD yaptırımlarının etkisini azaltmak için bu ülkenin altın rezervini satma kararı aldı. Caracas yönetimi daha önce de ABD'nin yaptırımlarına karşı gelir elde etmek için başka girişimlerde bulunmuştu. Venezüella yönetimi birkaç gün önce de 2019-2025 yılları arasında maden çıkarma projesini başlatacağını duyurdu. Bu ulusal projeyle Caracas'ın yaklaşık 33 milyar avro gelir elde edeceği tahmin ediliyor.
Geçtiğimiz aylarda ABD ve müttefikleri, Venezüella yönetimine karşı yoğun psikolojik savaş başlattı, üstelik yoğun yaptırımlar ve Venezüella ordusu komutanlarını sıkıştırmak ve hatta iç savaş çıkarmakla Venezüella yönetimini düşürmeye çalıştılar. 
Ancak Washington'un Venezüella'da Juan Guaido başkanlığında kukla bir yönetimi iktidara getirmeye dönük tüm planları Amerikan basının itirafına göre hezimete uğramıştır.
ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo bu bağlamda şöyle dedi: Washington, Maduro yönetimine baskı uygulamak için elindeki tüm siyasi ve ekonomik araçları kullanacak.
Guaido 23 ocak 2019'da ABD'nin desteğiyle, Maduro'nun yasal meşruiyetine gölge düşürerek, kendini Venezüella'nın geçici devlet başkanı olarak adlandırdı. Guaido'nun bu girişimi, Venezüella'da siyasi krizin patlak vermesine yol açtı. Buna karşı Venezüella'nın yasal devlet başkanı olan Maduro, Guaido'yu ABD'nin kuklası olarak niteledi.
ABD'nin rakibi olan iki uluslararası güç olan Rusya ve Çin, Washington'un bu yaklaşım ve girişimlerine açık şekilde karşı çıkarak, Maduro yönetimini desteklediklerine vurgu yaptılar.
Maduro yönetimi, Rusya ve Çin gibi ülkelerle işbirliği sayesinde ABD'nin ekonomik yaptırımlarına karşı koymayı temenni ediyor.
ABD, sadece Venezüella'ya karşı değil, yaklaşık 27 ülkeye yönelik yaptırım ve ekonomik baskı yönetimini kullanarak, bu ülkeleri kendi politikasını takip etmeye ve taleplerini karşı tarafa dayatmaya çalışıyor. 
İran, Rusya, Türkiye gibi bölgenin büyük ve güçlü ülkeleri de ABD'nin baskı ve yaptırımına maruz kalmaktadır.
Ancak anlaşılan yaptırım ve baskı artık ABD'nin işine yaramıyor. Bu nedenle ABD şaşkına dönmüştür ve artık ne yaptığını bilmiyor./