Ortadoğu IKBY Başkanının önemli Bağdat ve Türkiye ZiyaretiID:44922
Yayınlanma:
23 Haz 19

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi yeni başkanı Neçirvan Barzani geçen Perşembe günü Bağdat'a ve daha sonra da Cuma günü Türkiye'ye gitti.

Neçirvan Barzani, Bağdat ve Türkiye ziyaretinden önce  bu ay başkanlık yemin törenin ardından resmi olarak işe başladı. Neçirvan Barzani'nin başkanlığı, Irak Kürdistan Bölgesinde yeni bir dönemin başlangıcı olarak değerlendirilmektedir. Bu konu Erbil ile Bağdat ve ayrıca Erbil ile bölge ülkeleri arasındaki etkileşim şekli için de geçerlidir.
Irak Kürdistan bölgesinin Bağdat ile iletişimi ülke içi boyutunda dikkate alınması gereken bir konudur. Çünkü Irak anayasasına esasen IKBY federal bir bölge olarak Bağdat merkezi hükümeti siyasetlerine uymak zorundadır. Buna rağmen son on yılda Erbil ve Bağdat hep gerilim dolu anlar yaşamıştır. Bu gerilimlerin doruğu ise Irak Kürt bölgesinin Eylül 2017'de  Irak'tan ayrılma süreci olmuştur.  Buna ilaveten petrol anlaşmazlıkları, paylaşılmayan bölgeler, bütçe ve de Peşmerge güçleri ile ilgili siyasi ve güvenlik alanındaki sorunlar Erbil ve Bağdat arasındaki ihtilafların ana başlıklarını teşkil etmiştir. Tabii son 8 ayda Adil Abdülmehdi başkanlığından yeni Irak hükümeti de kurulduktan sonra, bu gerilimlerin azalması yönünde çaba gösterip büyük başarılar da elde etmiştir.
Şimdi ise Neçirvan Barzani'nin Bağdat ziyareti onun IKBY başkanı olarak Bağdat'a yaptığı ilk resmi ziyaretidir. Bu hususta iki önemli konu göze çarpmaktadır.
İlk konu IKBY başkanının Bağdat'ı ilk diplomatik ziyareti için seçmesinin onun anayasa ve Irak toprak bütünlüğüne bağlı kalacağını göstermesidir. İkincisi ise Neçirvan Barzani'nin Bağdat ile ihtilafları diyalog ve müzakere yolu ile çözmeye çalışmasıdır. Gerçekte Neçirvan Barzani'nin Bağdat ziyaretinde Irak merkezi hükümeti yetkilileri ile görüşüp diyalog yapması IKBY'nin artık ayrılıkçı ve bölücü tavrından vaz geçip Irak'ın toprak bütünlüğü ve çıkarlar doğrultusunda da hareket edeceğini göstermektedir.
Bu doğrultuda Irak Kürt Bölgesel Yönetimi başkanı Neçircan Barzani Irak Parlamento başkanı Muhammed El Helbusi federal hükümet ile ilişkilerin geliştirilmesi ve tarafların sorunları ve meselelerinin çözülmesi için ortak mekanizmaların geliştirilmesi, Bağdat ile sağlam ilişkilerin yürütülmesi ve ortak çıkarların korumasına vurgu yaptı.
Neçirvan Barzani Bağdat'a yaptığı ziyaretin ardından bu kez de Türkiye'ye resmi bir ziyaret gerçekleştirip Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüştü. Barzani'nin  bir sonraki ziyaret için Türkiye'yi hedef olarak seçmesi IKBY'nin dış siyaseti açısından değerlendirildiğinde birkaç önemli konu barındırmaktadır. 
İlk olarak Irak Kürt Bölgesel Yönetimi başkanının, komşu ülkeler ile ihtilafları azaltarak ilişkileri geliştirme isteğidir. Çünkü IKBY'nin çıkarları ve komşu ülkeler özellikle de İran İslam Cumhuriyeti ve Türkiye Cumhuriyeti çıkarları ve güvenlik meseleleri, tamamen birbiri ile örtüşmektedir.
İkinci konu ise Neçirvan Barzani'nin Türkiye'ye ekonomik hedefler doğrultusunda bir ziyaret gerçekleştirmesidir. IKBY'nin yaşadığı önemli sorunlardan biri de özellikle de son yıllarda daha gözle görülür ve hassas bir süreç oluşturan ekonomik ve geçim sıkıntılarıdır. Genç olan IKBY'ndeki yeni yönetici takım yabancı yatırımcılığa önem vererek özellikle komşu ülkelerden ekonomik çıkarlar elde etmek niyetindedir. Neçirvan Barzani'nin Türkiye ziyaretini de daha çok aynı çerçevede değerlendirmek mümkün./