İran Amerika'nın saldırganlığına İran'ın kesin karşılığıID:44940
Yayınlanma:
23 Haz 19

İslam inkılabı muhafızları hava uzay güçleri komutanı tuğgeneral Emir Ali Hacizade dün İRNA'ya verdiği demeçte, İran kara sularında Amerikan casusluk İHA'sının düşürülmesine işaretle, "Amerikalıların girişiminin uluslararası yasalar ve geleneklere aykırı olduğunu, İran İslam cumhuriyeti silahlı güçlerinin yasal görevlerini yerine getirdiklerini" belirtti.

Amerika'nın İran hava sahasına tacizine verilen karşılık iki önemli ilkeye dayalıdır.
Birincisi İran'ın her türlü taciz ve ya saldırıya karşı savunma ve caydırıcı gücünün hazırlığı ve kabiliyetini göstermektedir. Bu çerçevede Amerika casus İHA'sının İran hava avunma güçlerince düşürülmesi İran silahlı güçlerinin hava savunma sanayideki ilerlemesi ve iktidarının göstergesidir fakat bu konu, İran'ın bölgede gerginlik oluşturmak veya kışkırtıcı eylemler peşinde olduğu anlamında değil.
İran'ın bu saldırıya verdiği tepki çerçevesindeki ikinci önemli ilke ise konunun uluslararası toplumların gündemine taşımak ve Amerika'nın veya konuda müdahil olan her hangi ülkenin olayla ilgili açıklama yapmasına dair İran'ın hukuki talebinin takipçisi olmasıdır. Bu bağlamda Amerika casusluk İHA'sının BAE'de Amerikan üssünden havalanması dikkate alınarak BAE'nin maslahatgüzarı Tahran'da dışişleri bakanlığına çağırıldı.
İran dışişleri bakanlığı Fars Körfezi daire başkanı BAE maslahatgüzarı ile görüşmede, İran'ın konu hakkındaki itirazını kendisine ileterek, "İran'ın kendi hava, toprak ve sularına her türlü taciz için yabancı güçlere kolaylık sağlanmasını kabul etmediğini ve ülkelerin ise bu konularda sorumluluktan kaçamayacaklarını"n altını önemle çizdi.
İran İslam cumhuriyeti BM daimi temsilcisi de BM genel sekreteri Antonio Guterres'e yazdığı ve kopyasını da BMGK dönem başkanına gönderdiği mektupta şöyle yazdı:
Amerika'nın eylemi, uluslararası hukuk ve BM bildirgesi, özellikle de 2.maddesinin 4.fıkrasının ihlalidir ve Amerika'nın uluslararası sorumluluğunu beraberinde getiryor.
Mecit Tahtrevançi mektupta ayrıca dünya toplumundan Amerika'yı hassas Fars Körfezi bölgesinde benzer kışkırtıcı ve illegal girişimlerine son vermeye mecbur kılmasını istedi.
Truthout  internet sitesi konu ile ilgili makalede İran'ın hava sahasını korumaya dayalı yasal hakkını önemle savunurken, "Amerika casusluk İHA'sının İran tarafından düşürülmesinin meşru bir hareket olduğunu" belirtti.
Söz konusu site şöyle yazıyor: BM'in deniz hakları ile ilgili konvansiyonu, bölge sularında İran hava sahasının sahilden 12 mile kadar belirliyor. İran ve Amerika ülkelerinin her ikisi, ülkelerin kendi toprakları üzerindeki hava sahasına tam ve münhasır egemenliği vurgulayan " Uluslararası Sivil Havacılık Chicago Sözleşmesi" üyeleridirler.
Söz konusu konvansıyon uyarınca İran, hava sahasının ihlal edilmesi durumunda, tıplı Amerikan İHA'sı olayına olduğu gibi, uçan şeyi hedef alarak vurma hakkına sahiptir. 
Üstelik söz konusu İHA birkaç kez ikaz edilerek uyarıda bulunulmuştür ve İran BM bildirgesinin 51. Maddesi uyarınca kendini meşru olarak savunmuştur.
Arap dünyasının tanınmış siyset uzmanı ve Rayelyom gazetesinin baş editörü Abdulbari Atvan Amerikan İHA'sının İran tarafından düşürülmesi olayı hakkında şöyle diyor: eğer Trump İran hareketinin yanlış olduğunu iddia ediyorsa, Amerika'nın karşı tarafın konumunu ve ondan beklenen karışlığı doğru değerlendirmediği halde, İHA'yı eşsiz bir gerginlik, petrol tankerleri savaşı, müttefik topraklarında havaalanları ve su ile elektrik tesislerinin bombalanmasına şahit olunan hassas ve gergin bir bölgeye gönderme hatası daha büyüktür. 
Bu olayda yaşananlar ise, İran'ın hiçbir savaşı başlatacak taraf olmayacağı, fakat güç ve iktidarile ecnebilerin her türlü aşırıcılığı ve saldırısına karşı duracağını açık bir şekilde göstermiş oldu./