Ortadoğu Yeni kurulan “Faylaq Al-Jazeera” grup tehdit etti; Manama'da yapılacak konferansa saldıracağız!ID:44962
Yayınlanma:
23 Haz 19

Yeni kurulan İslamcı bir grup, Manama'da yapılması planlanan konferansa saldıracaklarını bildirdi. Konferansa iki gün kala söz konusu grubun tehdidi Filistin'e yapılan ihanete karşı bir uyarı olarak değerlendiriliyor.

Pazartesi günü(yarın) yapılacak olan konferans ile ilgili flaş birgelişme yaşandı. “Faylaq Al-Jazeera” grubunun twitter hesabında yapılan açıklamada, söz konusu konferansın Filistin davasına ihanet olarak nitelendirdi, toplantıya katılacak olanları da “hain” ilan etti.

Arapça haber sitesi Al-Khalij Al-Youm'un bildirdiğine göre grup, Arap yarımadasından Müslüman gençler tarafından oluşturulan bir “terörist” hareket olarak niteledi.

Grup, tweet'inde Filistinlilere ihanet edenlere ve topraklarını İsrail'e satmalarına karşı kırmızı çizgileri ihlal ettiklerini, buna rıza gösterilemeyeceği kaydediliyor.

Manama konferansı 25-26 Haziran'da gerçekleştirilecek.

ABD yönetimi, Bahreyn toplantısına, “yüzyılın anlaşması” denilen uygulamanın temelini oluşturacak Filistin ekonomisini yükseltmek için bir atölye olarak sundu.

ABD öncülüğündeki konferansta bazı bölge devletlerinin katılacağı beklenirken, bir çok devlet ise toplantıyı boykot ediyor.

“Faylaq Al-Jazeera” grubu ilk kez Müslüman hükümetler ile İsrail arasındaki ilişkilerin normalleşmesine karşı silahlı tehditlerde bulunuyor.

Nisan ayında, krallıkta faaliyet gösteren İran destekli Şii milis grubu Waad Allah Tugayları, Bahreyn'deki bir iş konferansına katılmayı planlayan İsrail temsilcilerine bir insansız hava saldırısı tehdidinde bulundu.

Tehditler İsrail heyetini seyahatlerini geciktirmeye zorladı.