Ortadoğu Irak'ta Yeni Patlamaların Aktörleri ve HedefleriID:44977
Yayınlanma:
24 Haz 19

Irak son aylarda Başkent Bağdat ve birkaç önemli şehirlerdeki patlamalar ile sarsıldı.

Son aylardaki Kerkük, Basra ve Bağdat şehirlerindeki patlamalarda onlarca insan hayatını kaybetmiş onlarcası da yaralanmıştır. Sadece geçen Perşembe günü Bağdat'ta gerçekleşen patlamada 10 kişi hayatını kaybetmiş 30 kişi de yaralanmıştı. Bu hususta önemli olan soru ise son zamanlarda gerçekleştirilen patlamalardan kimlerin sorumlu olduğu ve hangi hedefler peşinde koşmalarıdır.

Aslında tahmin edileceği gibi IŞİD terör örgütünden geri kalan unsurlar Irak'ın her köşesinde gerçekleştirilen patlamalarda payı olmuştur. Tabii IŞİD Irak'ta artık örgütsel yapısını kaybedip Irak toprak bütünlüğü ve coğrafyası için bir tehdit sayılmayacak derecede zayıfladı. Ancak yine de Irak'taki yüzlerce IŞİD unsurları hala faaliyet göstermektedirler. Aynı zamanda IŞİD düşüncesi hala Irak'ın bazı bölümlerinde var olup şiddetin de oluşturulmasında etki oynamaktadır. Kuşkusuz IŞİD kalıntıları Irak'ın farklı bölgelerindeki patlamalarda rol oynamış ve bu patlamaların aktörlerinin ilk halkasında yer almıştır.

Atlantik Dergisi ise Eylül 2018'de " Irak'ta IŞİD'in Geleceği" başlıklı yazısında IŞİD'in Irak'ta yeniden ortaya çıkabileceğine değinerek şöyle bir ifadeye yer verdi: "IŞİD'in geri dönebileceğine dair en önemli emarelerinden biri de 200'e yakın köyün büyüklerinin ve muhtarlarının ayrıca aşiret liderlerinin 2018'de öldürmesidir."

Irak'taki bir diğer terör örgütlerinden Rayat El Bayda adı ile bilinen Beyaz Bayraklılar ise ülkedeki şiddetin üretiminde önemli bir rol oynuyorlar. Beyaz Bayraklılar ağır silahlara sahip olup IŞİD'in kalıntılarını da kendi yanlarına çekmek istiyorlar. Bu terör örgütü her yerden ziyade Irak'ın Kürt bölgelerinde faaliyet göstermektedir.

Önemli olan bir başka nokta da, Amerika'nın Mayıs 2019'dan beri zaruri olmayan Büyükelçilik çalışanları ve memurlarını Irak'tan çıkarması ve ülkeyi terk etmelerini sağlaması idi. Irak'ın farklı noktalarındaki patlamaları ise Washington'un Irak'tan diplomatik personeli çıkarmasının ardından arttı. Görünen o ki Amerika ve hatta kimi gerici Arap ülkelerine ve Siyonist Rejim İsrail'e bağlı kripto unsurlar da bu patlamalarda rol oynamışlardır.

Irak'taki patlama sayılarının artması hususunda şöyle bir değerlendirmede bulunabiliriz: "

1-IŞİD kalıntıları unsurlar intihar saldırıları ile IŞİD ve IŞİD düşüncesinin hal ayakta olduğunu gösterip tamamen yok olmadıklarını göstermek istiyor.

2- Beyaz Bayraklılar gibi terör örgütleri ise daha çok Irak'ın Kürt bölgelerinde faaliyet göstermek sureti ile Irak'ta bölümü ve parçalayıcı siyasetler peşinde koştuklarını göstermek istiyorlar.

3-Amerika ve ortakları terör grupları ve örgütlerini destekleyip onları intihar saldırıları, terör eylemlerini teşvik ederek bir taraftan Irak'taki hükümet ve yönetim yapısını zayıflatıp Amerikan askerilerinin Irak'ta kalmaları için zemin oluşturmak istiyor bir taraftan da Irak'taki güvensizliği ve istikrarsızlığı arttırarak bu sorunları İran İslam Cumhuriyeti'ne yakın gruplarla ilişkilendirip Bağdat ve Tahran arasında çatlaklar ve uçurumlar meydana getirmek istiyor. Bu arada kimi intihar ve patlama olayları da Bağdat'taki Amerikan büyükelçiliği önünde gerçekleşmiştir. Bu konu ise Irak Cumhurbaşkanı Berhem Salih'in 30 Mayıs 2019'da Mekke'de Suudi Arabistan kralının İran karşıtı sözlerine tepki göstermesi ve İran İslam Cumhuriyeti bölgesel siyasetlerini desteklemesi açısından önem taşımaktadır.