Dünya Trump'ın Kim ile propaganda amaçlı görüşmesi üzerineID:45250
Yayınlanma:
01 Tem 19

ABD Başkanı Donald Trump, Kore Yarımadası'nda nükleer kriz gibi ABD'nin dış politikasında çözümsüz kalan ve eski meseleler konusunda bir takım girişimlerde bulunarak, yönetiminden başarılı bir karne sunmaya çalışıyor.

Bu doğrultuda Trump, pazar günü 30 haziranda beklenmedik bir şekilde, Kore sınırındaki Askerden Arındırılmış Bölge'yi ilk kez ziyaret ederek, Kuzey Kore Lideri Kim Jong-un ile görüştü.  Trump, Kim Jong-un ile görüştükten sonra yürüyerek, Kuzey Kore topraklarına geçti. Böylece Kuzey Kore'yi görevdeyken ziyaret eden ilk ABD Başkanı oldu. Trump Kim Jong-un ile Kore sınırında yaptığı görüşmenin ardından bir açıklama yaparak, "Bugün dünya için büyük bir gündür." ifadesini kullandı.
Kuzey Kore Lideri de ABD Başkanı'nın bu ülke topraklarına geçmesini, cesurca bir girişim olduğunu belirterek ABD Başkanı'nın Kuzey Kore'ye kısa ziyaretinin iki ülkenin ilişkilerinin iyileşmesine yardım edeceğini söyledi. Kim Jong-un daha önce ABD Başkanı Trump'ın askerden arındırılmış bölgede görüşme talebini kabul etmişti. 
ABD Başkanı perşembe günü Güney Kore'ye geçmeden önce Kuzey Kore Lideri ile görüşmeye hazır olduğunu duyurmuştu.
Trump'ın bir ilk sayılan bu görüşmesi, daha ziyade Washington ile Pyongyang arasında müzakerelerde Kore Yarımadası'nda nükleer krizin çözümü ile ilgili ilerleme kaydedildiğini göstermek amacıyla yapılan bir girişim niteliğindedir. Trump her daim ABD'nin dış politikası önündeki krizler ve sorunların çözümünde siyasi girişim ve inisiyatiflerde öncüymüş gibi göstermeye gayret göstermiştir. 
ABD Başkanı Trump daha önce Kim Jong-un ile yaptığı görüşmelerin ardından yaptığı açıklamada Kore Yarımadası'nda nükleer krizin çözümü ile ilgili kayda değer ilerleme kaydedildiğini iddia etse de, Washington'un Pyongyang'dan eşdeğer bir imtiyaz vermeden Kuzey Kore'nin nükleer programının tamamen durdurulması için mantıksız isteklerde bulunmuştu.
ABD'nin Kuzey Kore'ye yönelik yaptırımlarının kalkmadığı için müzakere treni artık durmuştur ve Kuzey Kore de balistik füze denemelerine yeniden başlamıştır.
Bundan önce Trump ile Kim Jong-un, Haziran 2018 Singapur’da ve Şubat 2019'da Vietnam'da iki kez bir araya gelerek, görüştüler. İlk görüşmede iki taraf bazı konularda anlaşsa da, ikinci tur görüşmelerden herhangi bir sonuç çıkmadı. ABD yönetiminin Kuzey Kore'ye yönelik yaptırımların kaldırılmasını kabul etmekten kaçındığı için Hanoi'deki görüşme fiyasko verdi. 
Pyongyang bazı füze ve nükleer siteleri yıkmasına rağmen Washington'u Kuzey Kore'ye yaptırım ve ekonomik baskısını sürdürdüğünü defalarca protesto etmiştir.
Anlaşılan Trump, Kuzey Kore konusunda kendi yolunda ilerliyor ve ABD'nin dış politika teşkilatı da bu bağlamda rutin yaklaşımını takip ediyor.
ABD Başkanı Trump'ın Kuzey Kore lideri ile yaptığı görüşme ile ilgili üzerinden durulması gereken başka bir nokta ise, başkanlık seçim kampanyasının gayri resmi şekilde başladığına göre bu görüşmenin kendisi için propaganda yönü taşıyor olmasıdır. 
Trump, Kim Jung-un ile görüşmesini propaganda ve reklam amaçlı kullanarak, kendisinin askerden arındırılmış bölgede K. Kore lideri ile görüşme talebinin kabul etmesini, im Jung-un'un kendisi için verdiği değer ve önemin göstergesi olduğunu belirtti.
Trump açıklamasının devamında eski başkan Barak Obama döneminde, ABD yönetiminin Kuzey Kore liderine Obama ile görüşmesi için yalvardığını, ancak Kim’in Obama ile görüşmeyi reddettiğini ileri sürdü.
Bu arada yapılan görüşmenin, bir kez daha Trump'ın öngörülmez başkan olduğunu ortaya koyduğunu da unutmamak gerekiyor./